رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

ترفند هایی برای ایجاد اعتماد به نفس

ترفندهایی برای ایجاد اعتماد به نفس
بازدید 1415

تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: سمانه شکوهی     صدابردار: محمد برات زاده     تدوین گر: سمیه غلامی

ترفندهایی برای ایجاد اعتماد به نفس

وقتی حدودا هجده نوزده ساله بودم، یکی از دوستانم که ورزشکار باتجربه‌ای بود با گفتن یک جمله، دیدی که تا آن روز از خودم داشتم عوض کرد. آن جمله این بود: «اگر تو خودت را ارزشمند ندانی چطور می‌توانی توقع داشته باشی دیگران برای تو ارزش قائل باشند؟» و حق با او بود. اگر می‌خواهیم اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، مسئولیت این کار فقط و فقط روی دوش خودمان است.
باید بدانیم اگر می‌خواهیم به هدفمان برسیم، نباید نگران این باشیم که دیگران در این مورد چه فکری می‌کنند، بلکه باید بدانیم ما مستحق رسیدن به هر آنچه اراده کنیم هستیم. در این‌ صورت می‌بینیم که مهم نیست دیگران ما را چطور می‌بینند، بلکه مهم این است که ما خودمان را چطور می‌بینیم.
بیایید یک مثال در این مورد را با هم مرور کنیم. آیا تا به حال پیش آمده که خودتان را در خیلی موارد در سطح پایین‌تری از دیگران بدانید؟ احتمالا جوابتان مثبت است.
چند بار پیش آمده که زن یا مرد خیلی جذابی را در خیابان ببینید و چون حرف جالبی برای گفتن نداشتند یا آن ویژگی‌هایی که فکر می‌کردید را نداشتند، جذابیتشان را برای شما از دست داده‌اند؟ احتمالا بار ها این تجربه را داشته‌اید. در یک نظرسنجی که توسط «مجله‌ی سلامت آقایان» انجام شده (و در آن 1000 زن در سنین 21 تا 54 سال شرکت کرده‌اند) زنان اعلام کردند که ویژگی‌های شخصیتی مردها از اهمیت خیلی بالاتری نسبت به جذابیت‌های ظاهریشان برخوردار است.
نظرسنجی‌های زیادی در این مورد انجام شده که همگی به نوعی نشان می‌دهند خواستنی‌ترین ویژگی یک فرد «اعتماد به نفس» اوست. در همین نظرسنجی، جذابیت فیزیکی حتّی نتوانست جزء ده مورد اول باشد!
تمام اینها نشان می‌دهد اینکه راجع به خودتان چه فکری می‌کنید و چطور خودتان را به دیگران نشان می‌دهید خیلی مهم‌تر از جذابیت‌های ظاهری‌ است. داشتن اعتماد به نفس علاوه بر این که دیگران را مجذوب شما می‌کند، باعث می‌شود احساس خوبی از هر آنچه هستید داشته باشید.

ترفندهای ایجاد اعتماد به نفس

شما از خیلی جهات بی‌نظیر هستید: به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید هیچ‌کس مثل شما نیست. «والت ویتمن» (Walt Whitman) شاعر امریکایی می‌گوید:
بدان که تو اینجایی و زندگی در وجودت جریان دارد و این مثنوی قدرتمند تا ابد ادامه خواهد داشت و تو بِیتی از آن خواهی بود. هیچ کس روی این کره‌ی خاکی مثل شما نیست و استعدادها و تجربیات شما را ندارد. شما منحصر به فرد هستید و اثری که در این دنیا از خود به جا می‌گذارید هم منحصر به فرد است. اگر همه‌ی ما تمرکزمان را روی این بگذاریم که می‌خواهیم چه چیزی را به دنیا اضافه کنیم دیگر جایی برای مقایسه، حسادت یا پشیمانی نمی‌ماند. همه‌ی ما اینجاییم تا بِیتی از این مثنوی باشیم.

تمام زورتان را بزنید

وقتی تمام تلاشتان را بکنید، با بهترین امکاناتی که در اختیارتان هست، نتیجه هر چه باشد احساس خوبی به شما خواهد داد و این حس اعتماد به نفس در تمام ابعاد زندگیتان بروز پیدا خواهد کرد. وقتی تمام زورتان را بزنید از ریسک کردن نخواهید ترسید و حاضر می‌شوید دلتان را به دریا بزنید.

ثابت‌قدم باشید

همه‌ی ما دائما با مشکلات و موانع دست و پنجه نرم می‌کنیم. نباید اجازه دهیم این موانع باعث از بین رفتن یا تضعیف اعتماد به نفسمان شوند و در عوض باید به آنها به عنوان یک موقعیت برای قوی‌تر شدن نگاه کنیم.

بر مشکلات غلبه کنید

غلبه بر مشکلات باعث شکل گرفتن و تقویت اعتماد به نفس می‌شود. زیباترین آهنگ‌ها، آثار هنری و ادبی را کسانی نگاشته‌اند که مفاهیم تلخی مثل ناامیدی، از دست دادن عزیزان و پوچی را تجربه و بر آنها غلبه کرده‌اند.

کاری را که شروع می‌کنید به سرانجام برسانید

برای خود اهدافی مشخص کنید و تا می‌توانید تلاش کنید تا به آنها برسید. زمانی که احساس کنید از پسِ هر چه بخواهید برمی‌آیید، اعتماد به نفستان به طرز شگفت‌آوری بالا می‌رود و دیگر هیچ چیز جلودارتان نیست. می‌توانید آنقدر این فرآیند را تکرار کنید تا در هر زمینه‌ای که می‌خواهید تبحر پیدا کنید.

هویتتان با شرایطی که دارید یکی نیست

هویت شما را تنها خودتان تعریف می‌کنید. درک دیگران از شما یا شرایط کار یا زندگیتان به هیچ وجه معرف هویت شما نیست. شما انسانی با ویژگی‌های منحصر به فرد خودتان هستید، فردی شریف و با اعتماد به نفس.

با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید

تسلیم شدن در برابر ترس، بزرگ‌ترین عامل نابودکننده‌ی اعتماد به نفس است. همه‌ی ما تجربه‌های متفاوتی از مواجهه با ترس داریم، اما آنچه باعث تقویت شخصیت و حس اعتماد به نفس می‌شود شهامت و جسارت است نه ترس. اگر آدم اجتماعی‌ای نیستید و از ملاقات با افراد جدید و شرکت در مناسبت‌های اجتماعی هراس دارید، باید بدانید با ماندن در خانه و «ترسیدن» چیزی درست نمی‌شود. «انجام دادن» همیشه باعث تقویت اعتماد به نفس می‌شود. البته امکان دارد در اولین برخورد با ترس‌هایتان نتیجه‌ی مطلوبی نگیرید ولی مطمئن باشید اگر روند مستمری را پیش بگیرید صددرصد هر بار نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید و احساس بهتری راجع به خودتان خواهید داشت.

ظاهر خوب الزاما اعتماد به نفس نمی‌آورد

بعضی از جذاب‌ترین و خوش بَر و رو ترین آدم‌ها مشکل کمبود اعتماد به نفس دارند. مثلا «مرلین مونرو» (Marilyn Monroe) که یکی از زیباترین و جذابترین زنان دنیا به شمار می‌رفت هرگز دید خوبی از خودش نداشت. او به اشتباه اجازه می‌داد تا نظر دیگران روی ذهنیتی که از خودش داشت تأثیر منفی بگذارد. ظاهر خوب و زیبا می‌تواند برای مدت کوتاهی باعث شود احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید ولی در بلندمدت به دلایل بیشتری برای ساختن یک حس اعتماد به نفسِ مستحکم احتیاج دارید.

مراقب خودتان باشید

وقتی تن و بدن سالمی داشته باشید و ظاهرتان مرتب و آراسته باشد مسلما اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. نباید اهمیت دادن به آراستگی و سلامت را با مقایسه کردن‌های بی‌مورد اشتباه گرفت. این «مراقبت» به معنای رسیدن به بهترین حالت از خودتان است. راحت‌ترین و خوشایندترین حالت ممکن برای شما.

به خودتان انرژی و انگیزه بدهید

همه‌ی ما گاهی اوقات حالمان بد می‌شود و با شک و تردید و سردرگمی دست و پنجه نرم می‌کنیم. این جور مواقع باید دنبال راه‌حلی برای بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته‌مان باشیم. شاید یک راه، فکر کردن به این باشد که این اتفاق ناخوشایند برای دیگران هم می‌افتد و ما آماج بدشانسی و بداقبالی نیستیم. مرور کردن موفقیت‌های گذشته و سعی در تصور و بازسازی آن تجربه‌ها هم می‌تواند راه‌حل دیگری باشد. یادمان نرود که «کار نیکو کردن از پُر کردن است».

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin