رسانه اینترنتی دیدوشنو
بابا گوریو
بازدید 1847
ریحانه رحیمی 1810 روز پیش

کتاب صوتی ” بابا گوریو “

موضوع: بابا گوریو

نویسنده: اونوره دو بالزاک

دسته بندی: کتاب صوتی

زمان: 4 ساعت و 45 دقیقه

نویسنده کتاب، انوره دو بالزاک، در بابا گوریو که یکی از مهم ترین و زیباترین آثار اوست، عمیقا به مفهوم مهر پدری و حماسه پدر بودن می پردازد. «پدری» و روابط بین پدر و فرزند همیشه یکی از مضمون های آثار بالزاک بوده است، اما بابا گوریو یک مورد استثنایی است. بابا گوریو برای دوست‌داران ادبیات کلاسیک جهان و همچنین کسانی که دوست دارند رمان‌های برجسته‌ی دنیا را بخوانند، جذاب و خواندنی است.
این کتاب درباره ی پیرمرد رشته فروش قدیمی، گوریو میباشد که دو دخترش را از هرچیزی در‌این جهان بیشتر دوست دارد و به معنای حقیقی واژه حاضر میباشد برای آنها بمیرد. گوریو یک پیرمرد با عزت و احترام میباشد که تمامی گنج خویش را برای سعادت دخترانش خرج کرده و اکنون خویش در پانسیون خانم ووکر معاش معمولی ای داراست. در‌این پانسیون گوریو را بابا گوریو صدا میزنند.
بابا گوریو به خاطر عشق و علاقه بیش تر از خویش به دخترانش، همه جور رنجی را تحمل می نماید. از مشقت تحقیر شدن بوسیله دامادهایش گرفته تا سختی گرسنگی و حتی نادیده گرفته شدن به وسیله دختران خودش. وی صرفا می خواد دخترانش در معاش کمبودی نداشته باشند.
تمامی این کتاب درباره ی بابا گوریو نیست. در واقع این کتاب داستان دو قصه مهم داراست که ماجرای بابا گوریو یکی‌از این دو قصه میباشد.
یکی از دیگر از ماجراهای مهم رمان بابا گوریو درباره‌ی اوژن راستینیاک میباشد. دانشجویی جوان که از روستایی به پاریس آمده است و می‌خواهد مزه توفیق و گنج و همینطور لذت معاش اشرافی به مدل پاریسی ها را بچشد. راستینیاک هم در پانسیون ووکر اقامت دارد و پیرو ماجرا همراه بابا گوریو می‌شود.

باالزاک در خانواده‌ای میانه‌حال در شهر تور، فرانسه به دنیا آمد. در هشت سالگی به مدرسه‌ای شبانه‌روزی فرستاده شد، اما در 1813 مدرسه را ترک کرد و سال بعد همراه با خانواده راهی پاریس شد. در 1819 در رشته حقوق مدرک گرفت، اما به رغم خواست خانواده بر آن شد تا به ادبیات بپردازد.
در ابتدای راه تحت تأثیر والتر اسکات شروع به نوشتن رمان‌های تاریخی کرد؛ رمان‌هایی که خود بعدها از آنها به عنوان «مزخرفات ادبی» یاد کرد. در این دوران سخت با زنی به نام لور دو برنی آشنا شد. این زن که بیش از بیست سال از او بزرگ‌تر بود، در زندگی بالزاک نقش مادر و نیز معشوقه را ایفا کرد. وی از بالزاک حمایت‌های مادی و معنوی فراوان کرد و محبتی را که بالزاک در دوران کودکی از آن محروم بود برای وی به همراه آورد.

پرتره کنتس اولین هانسکا اثر هولز فون سوگن 1825

اولین اثر قابل توجه بالزاک روان‌شناسی ازدواج در سال 1829 انتشار یافت. پس از نوشتن چند رمان عامه پسند و فکاهی و تلاش برای کسب درآمد از عرصه چاپ و نشر که به بدهی سنگینی برای او انجامید، انتشار رمان چرم ساغری در سال 1831 شهرت بیشتری برایش به ارمغان آورد.
بالزاک پس از آن بیشتر شبانه‌روز را به نوشتن می‌پرداخت و با توجه به اقبالی که آثارش یافته بود و خوش‌پوشی و خوش‌گفتاری اش مهمان خوش آمد سالن‌های پاریس از جمله سالن دوشس دابرانتس بود. رمان زنان رهاشده به این زن تقدیم شده‌است.

آرامگاه بالزاک در قبرستان پرلاشز

بالزاک در طول زندگی خود با زنان متعددی رابطه عاشقانه برقرار کرد. تقریباً همه این زنان الهام بخش شخصیت‌های مؤنث رمان‌های بالزاک هستند. از میان آنها می‌توان به لور دو برنی (مادام دو مورسوف در زنبق دره)، دوشس دو کستری (دوشس دولانژه در اثری به همین نام)، کارولین مربوتی (دینا دو بودره در رمان ''الهه ناحیه'')، و کنتس ژیدوبونی ویسکونتی (لیدی دادلی در رمان زنبق دره) اشاره کرد. بالزاک از رابطه‌اش با مری دو فرنه صاحب دختری به نام مری کارولین شد و از میان زنانی که دلبسته‌شان شد، با کنتس اولین هانسکا همسر اشراف‌زاده‌ای لهستانی که املاک وسیعی در روسیه داشت، رابطه افلاطونی و مکاتبه‌ای 17 ساله‌ای برقرار کرد. این نامه‌ها تحت عنوان نامه به بیگانه انتشار یافته‌است. هرچند کنتس هانسکا پس از مرگ شوهرش در 1841 از ازدواج با او سر باز زد، اما در 1850 زمانی که بالزاک سخت بیمار بود به ازدواج با او رضایت داد. چند ماه بعد بالزاک در پاریس درگذشت و در قبرستان پرلاشز به خاک سپرده شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin