رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

راهکارهای ساده و معجزه گرتغییرعادات عاطفی منفی

راهکارهای ساده و معجزه گر تغییر عادات منفی
بازدید 2086

تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: بهاره حشمتی     صدابردار: آرزو خراشادی     تدوین گر: فاطمه جمادی

راهکارهای ساده و معجزه گر تغییر عادات عاطفی منفی

تغییر عادات عاطفی در افرادی که عادت های منفی در وجودشان رخنه کرده کمی سخت به نظر می‌رسد.
برای تغییر این عادات باید عادات خوب جدیدی را جایگزین کنید که از مهم‌ترین آن‌ها عشق به خود، معاشرت با افراد مثبت اندیش و … است.
با شروع سال جدید، اغلب ما تصمیم می‌گیریم عادت‌های بدمان را کنار بگذاریم. ممکن است تصمیم بگیریم غذاهای سالم‌تری بخوریم، بیشتر ورزش کنیم یا سیگار کشیدن را کنار بگذاریم. شاید اکنون زمان خوبی باشد تا در مورد تغییر عادات عاطفی منفی خود بیشتر فکر کنیم. اشتباهاتی که مدام تکرار می‌کنیم… هنگام دیدار با خانواده و دوستان، مطمئنا عادات عاطفی فعال می‌شوند.
به نظرتون چرا نباید از قبل برای تغییر آن‌ها آماده شوید؟
اصلا عادات عاطفی چه هستند و از کجا ریشه می گیرند؟
واقعیت این است که تغییر عادات عاطفی و رفتاری سخت‌تر از عادات فیزیکی است. این عادات احتمالا از کودکی با ما بوده‌اند؛ بنابراین ما حتی اکثر اوقات متوجه آن‌ها نمی‌شویم. نمونه‌های معمولی شامل تمایل به واکنش در برابر تعاملات اجتماعی با احساس صدمه، نارضایتی، احساس گناه، عصبانیت، ترک، اضطراب یا ناراحتی است.
به طور معمول، ما فکر می‌کنیم این واکنش‌ها ضروری هستند و مطمئنا به این طریق خودمان را توجیه می‌کنیم؛ اما بهتر نیست ازخودمان بپرسیم: «آیا این درست است؟ آیا این واقعا صحیح است؟»
حتی اگر اعتقادات ما در مورد یک وضعیت اجتماعی واقعی باشد، آیا ما واقعا باید به همان روش عادت قدیمی واکنش نشان دهیم؟
از این گذشته، عادات منفی عاطفی ما اثرات سمی بر بدن ما دارند و همچنین به تحریک الگوهای اجتماعی قدیمی ناشی از تعاملات گذشته کمک می‌کنند. برای مثال؛ فرض کنید هر وقت نزدیک خواهر یا برادرتان می‌شوید، به او حسادت می‌کنید.
در نتیجه، هر وقت می‌شنوید که برای او اتفاق خوبی افتاده یا پدر و مادرتان از او تعریف می‌کنند، احساس حسادت به شما غلبه کرده و با ترک کردن آن مکان واکنش نشان می‌دهید.
چه می‌شود اگر در عوض، به خودتان بگویید: «دوباره شروع کردی!» یا همانطور که هنری گریسون در کتاب «قدرت برای بهبودی» توصیه کرده است، بی سر و صدا به خودتان بگویید: «این عادت تنها یکی از افکار مخربی است که می‌خواهد مرا آزرده کند». چه می‌شود اگر با خود بگویید: «من خودم را همین‌طور که هستم دوست دارم» یا «همه چیز خوب است» و واقعا سعی کنید آن را باور کنید.
در نهایت، اگر خود را مجبور کردید کنار خواهر یا برادرتان بمانید لبخندی بزنید و به او بگویید:
«این واقعا عالی است! برایت خوشحالم».
شما هرگز نمی‌دانید دیگران ممکن است چه واکنشی نشان دهند.

راهکارهای تغییر عادات منفی

شناختن عادات بد عاطفی

همانطور که متوجه شدید، واکنش‌های عاطفی تنها عادت هستند. به این معنا که آن‌ها می‌توانند تغییر کنند. اولین قدم برای تغییر عادات عاطفی این است که آن‌ها را بشناسید. این مورد به تنهایی، مسیری بسیار طولانی را طی می‌کند. من خودم همیشه عادت داشتم «دلواپس و نگران» باشم. اما این عادت عاطفی مخرب را در خود شناسایی کردم. اکنون وقتی یک فکر «نگران کننده» به ذهنم می‌رسد، با خودم می‌گویم «دوباره شروع کردی!» این عبارت مسیری طولانی را برای از بین بردن نگرانی من طی می‌کند. وابستگی عاطفی مخرب نیز می‌تواند از عادات عاطفی مضر در زندگی شما باشد. اگر این عادت را در خود شناسایی کردید بهتر است تفاوت وابستگی و دلبستگی در روابط عاشقانه و … را تشخیص داده و سپس سعی در تغییر آن داشته باشید.

جایگزین کردن عادات بد عاطفی

مرحله بعد جایگزین کردن یک فکر یا احساس جدید برای تغییر عادات عاطفی بد است. این کار راحت نخواهد بود. بخشی از وجود شما سعی می‌کند شما را از انجام این کار بازدارد. عادات عاطفی از تغییر کردن متنفرند و با چنگ و دندان با شما می‌جنگند. ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما دست برندارید و پیش بروید. این کار کمک می‌کند احساس مثبت جدیدتان را بیان کنید، حتی اگر در ابتدا احساستان مصنوعی باشد. با این حال، مطمئنا در درون خود تفاوت ایجاد خواهید کرد.
مثلا اگر دچار خطای شناختی شخصی سازی و سرزنش خود هستید، باید یاد بگیرید به خود حق داده و در مواردی که تقصیری به گردن شما نیست رفتار منطقی را جایگزین احساس گناه بیهوده کنید.

تقویت عادات خوب جدید

در نهایت، انجام یک اقدام فیزیکی برای تقویت عادات جدیدی که جایگزین کرده‌اید مفید است.
با صدای بلند احساسات مثبت خود را بیان کنید. کاری را انجام دهید که از عادات جدید شما منشا بگیرد.

سخن پایانی

عادات بد خود را بشناسید، آن‌ها را جایگزین کنید و عادات خوب جدید را تقویت کنید! کمی تلاش و تکرار کافی می‌تواند منجر به تغییر عادات عاطفی بد شما شود. همیشه به خاطر داشته باشید که افکار و احساسات شما منجر به واقعیت می‌شوند. در نتیجه به مرور زمان متوجه می‌شوید که عادات عاطفی جدید، زندگی شما را به سمت بهتر شدن سوق می‌دهند. بالا بردن اعتماد به نفس با خلق عادات جدید در زندگی نیز ممکن است که نباید به آن بی‌توجهی کنید. اعتماد به نفس مانند زره ای است که شما هر روز می‌پوشید تا نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید. این احساس خوب به جامعه نیز منعکس می‌شود.
آیا شما خودتان را فردی می‌بینید که قادر است عادات عاطفی بدش را تغییر دهد؟ به چه روش‌هایی این کار را انجام می‌دهید؟

تجربیات خود را با ما به  اشتراک بگذارید.

برگرفته از سایت: https://setare.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin