رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

روش های تقویت اراده و اعتماد به نفس

تقویت اراده و اعتماد به نفس
بازدید 2085

تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: ملیکا سفری نیا     صدابردار: محمد برات زاده     تدوین گر: محمد برات زاده

روش های تقویت اراده و اعتماد به نفس

تقویت اراده و اعتماد به نفس با تمرین و خودسازی میسر می‌شود. انسان مجموعه‌ای از خواستن و توانستن است و خواسته‌های متعالی فراوانی دارد. اما اگر نتواند در مسیر تحقق آن خواسته‌ها حرکت کند، نمی‌توان او را صاحب اراده و اعتماد به نفس  دانست.

اصلا اراده داشتن به چه معناست؟

بهتره اول در مورد شخص با اراده و فرد بی ثبات و فاقد اراده صحبت كنيم.
شخص با اراده كسي است كه وقتي در مورد كاري، به خوبي تأمل كرد، تصميم به انجام آن مي‏گيرد و با فعاليت و ثبات قدم، آن را به اجرا در مي‏‌آورد.
بنابراين پافشاري بر تصميمي غلط يا داشتن ميلي قهرمانانه، ثبات قدم نخواهد بود. در مقابل فرد سست اراده، با كمترين مشكلي از انجام دادن كار، دل‌سرد شده و كوشش جهت تحقّق  آن را متوقف مي‏كند.
كسي كه اراده قوي دارد، آنچه را كه با تأمل خواسته است، باكوشش و ثبات قدم به دست مي‏‌آورد. شخص با اراده كسي است كه داراي هدفي معقول بوده و تا موقعي كه به آن نرسيده است، از تعقيب آن باز نمي‌ايستد، مشكلات و موانع رواني يا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی‏ زند و از پيشرفتش جلوگيري نمي‏‌كند.

 تعریف اراده به چه معناست؟

اراده نیرویی باطنی است که برای تصمیم‌گیری، شروع کار، انجام اهداف و وظایف در برابر عقب‌  انداختن کارها و تنبلی، نقش پادزهر را ایفا می‌کند.
اراده توانایی و مهارتی است که می‌تواند انگیزه‌ها و هوس‌های مضر و غیرضروری را کنترل یا رد کند. اراده توانایی تصمیم‌گیری و پیگیری با عزم راسخ است تا آن هدف و تصمیم با موفقیت به پایان برسد. اراده نیرویی درونی است که تو را مجبور می‌کند به میل خود و از روی هوس رفتار نکنی. اراده نیرویی درونی است که به تو امکان می دهد، بر تمام موانع و سدهای بیرونی غلبه کنی.

از کجا بفهمیم چقدر انسان بی‌اراده‌ای هستیم؟

چندبار قصد پیاده روی داشتی و می‌دانستی که پیاده‌روی حالت را بهتر می کند ولی تنبلی به تو اجازه این کار را نداد و به جای آن در خانه ماندی و تلویزیون تماشا کردی و با موبایل سرگرم شدی؟
چندبار سعی کردی عادت غذایی‌ات را تغییر دهی، سیگار کشیدن را ترک کنی، صبح زودتر از خواب بیدار شوی، اما نتوانستی به آن عمل کنی؟
چند بار کاری را با ذوق و شوق شروع کردی، ولی آن را نیمه‌ تمام گذاشتی؟

انسان‌ها معمولا در زندگی می‌دانند که راه درست کدام است و چگونه می‌توانند موفق و سرحال باشند ولی تنها عده‌ای معدودی به موفقیت دست پیدا می‌کنند و آن هم کسانی هستند که اراده‌ی لازم برای حرکت به سمت راه درست ذهنی خود را دارند.

بهترین روش برای تقویت اراده چیست؟

رسیدن به آرامش و درک زندگی پاک، یکی از مهم‌ترین اهداف آفرینش انسان است و خداوند متعال بینش و درایتی به انسان عطا فرمود تا با تقویت اراده‌ی خود بتواند به اهداف زندگی‌اش برسد.
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: وقتی چیزی می‌خواهی پس بپندار(خیال کن، تصور کن) که خواسته تو دم در است. زندگی قانون دارد. خوشبختی با فهم و رعایت قانون زندگی و سیه‌روزی، با نادیده انگاشتن قانون زندگی حاصل ‌می‌شود. ‌
موفقیت‌ ها به بخت و اقبال وابسته نیست، بلکه زندگی پاک را با احترام به قوانین، می‌توان در آغوش کشید. پیش از انجام هرکارى به جنبه‌ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع کارى، انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏شود و به طور طبیعى اراده قوى می‏گردد. کسی که اراده‌ای قوی دارد، آنچه را خواسته است، با کوشش و ثبات قدم، به دست می‌آورد.
ادیسون می‌گوید: مشکل افرادی که شکست خورده‌اند و دست از تلاش بر‌داشتند، این بود که نمی‌دانستند در ‌یک قدمی ‌پیروزی‌اند و می‌گفت، راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می‌کردم و باز نمی‌شد، ‌بارها و بارها تلاش می‌کردم و با خود می‌گفتم: حتماً این کلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد کرد.

برای تقویت اراده باید به چه مواردی توجه داشت؟

الف) تعیین هدف یا اهداف

انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا کاری که می‌خواهد انجام دهد، به طور دقیق و مشخص ‌ترسیم کند. طبیعی است که این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دست‌یابی، بدون افراط و تفریط، مطابق توان و ‌استعداد خود و واقع‌بینانه باشد نه بلند پروازانه و خارج از توانایی‌‌های شخص. در غیر این صورت، وقتی با ‌مشکلات و موانع سختی رو‌به‌رو شود، نا امید دلسرد شده، از ادامه کار، منصرف می‌‌شود و خود را ناتوان و ‌بی‌‌اراده می‌بیند.

ب) شناخت توانایی‌‌ها و استعدادهای خود

همه ما در وجود خود، از استعدادهایی برخورداریم.
کافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، ‌آنها را به کار گیریم.‌

ج) برنامه‌‌ریزی برای رسیدن به اهداف ترسیم شده

پس از مشخص کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود، برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی مشخص داشته باشید. حتی‌ مسیرهای مشخص شده را روی کاغذ نوشته و هر روز آنها را مطالعه و اصلاح کنید.
شایسته است همچون یک محاسبه‌‌گر جدی و قاطع، فعالیت‌های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آنها را بررسی کرده و در صورت موفقیت، خود را ‌تشویق و در صورت تخلف و سهل‌‌انگاری در اجرا، خود را تنبیه کنید.

د) اصل تلقین یا خودگویی‌های مثبت

گـفتن، باور داشتن است. وقتی می‌گوییم من آدم شکست خورده‌ای هستم، بی‌استعدادم و عوض‌ شو نیستم، در واقع، ‌حکم محکومیت خود را صادر می‌کنیم.
روان‌شناسی شناخت، به ما چنین می‌گوید: دستور دادن، فرآیند شدن است و ‌ما را دستورات می‌سازند.
ما همواره با خودمان حرف می‌زنیم و 70 درصد وقت‌مان با گفتگو سپری ‌می‌شود، حتی زمان خواب، ما همان می‌شویم که با خود حرف می‌زنیم. سعی کنید دستورات خوبی به خودتان ‌بدهید.
شما با خودتان چه فکر می کنید؟
فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟‌ ‌
آجر‌های بنای هستی‌مان را طرز تفکرمان می‌سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد، گام اول ‌تغییر در نگاه و بینش ماست. با تغییر نگاه، ایده‌آل‌ها و اهداف زندگی‌مان به درستی شکل می‌گیرند و آنگاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب‌های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ میدهد.
نگرش‌ها و اندیشه‌های ما مهم‌ترین عامل تغییر به شمار می‌آیند.
90 درصد تغییرات خوب و بد ‌زندگی‌مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و 10درصد آن به وقایع بیرونی وابسته ‌است.

ه) تدریجی بودن تقویت اراده

برای به دست آوردن اراده‌ای قوی و محکم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نکنید ‌می‌توانید بدون تلاشی درخور، به آن دست یابید.
بنابراین، به راهکارهای عملی زیر توجه کرده، به ‌آنها پایبند باشید: هر روز صبح حداقل 20 دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین، ورزش کنید.‌‌ صبح‌ها، هر زمان که بیدار شدید، بی‌‌درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون بروید، حتی اگر خواب‌آلودگی‌مــزاحمتان اسـت، از اتاق بیرون بروید و قدری نرمش کنید تا خواب‌آلودگی از بین برود. در صورت امکان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در آن وقت بیدار ‌نشدید، قضای آن را به جا آورید.
مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت کنید (حداقل 30 تا 50 آیه) و در صورت تمایل در ‌هفته‌‌های بعد، بر میزان آن بیفزایید. ترک گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه کردن آن در درون انسان ‌دارد. هرگز در کارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پیگیری و به انجام رساندن کارهای ناقص و ناموفق، تلاش کنید.
کارهایی را که به عهده می‌گیرید، ناتمام رها نکنید و آنها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید و از پراکنده‌ کاری و آشفتگی در کارها که موجب بهم‌ریختگی نظام فکری می‌شود، بپرهیزید و به ‌فعالیت‌های خود، تمرکز و انسجام ببخشید.
همواره بر خداوند، توکل کرده و در همه امور از او استمداد جویید.

برگرفته از سایت: https://setare.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin