رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

غلبه بر غم غربت و دوری از خانه و خانواده با ۱۲ راهکار عملی آن

غلبه بر غم غربت و دوری از خانه و خانواده
بازدید 1408

تهیه کننده: محمد برات زاده    گوینده: مهدیه غفاری     صدابردار: آرزو خراشادی      تدوین گر: فاطمه جمادی

غلبه بر غم غربت و دوری از خانه و خانواده با 12 راهکار عملی آن

غم غربت، ناشی از دوری از خانه و کاشانه و دلتنگی آن است که تقریبا گریبانگیر همه مسافران و گاه دانشجویان می‌شود. برای مقابله با این احساس، به صبر و حوصله و راهکارهای عملی احتیاج دارید.
چه برای تحصیل به یک مکان جدید نقل مکان کرده باشید، چه تنها به منظور سفر دور از خانه باشید، ممکن است آنچه به آن «غم غربت» گفته می‌شود را تجربه کنید. علائم آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی، غربت می‌تواند موجب شود شما احساس غم، پریشانی و انزوا یا تنهایی کنید. شما همچنین ممکن است حس دلتنگی و نوستالژی برای خانه و دیار خود و حتی چیز‌های ساده‌ای مانند بوی بالش قدیمی یا خانه‌تان داشته باشید. غم غربت می‌تواند افراد مختلف را تقریبا در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین از وضعیت و احساسات خود شرمسار نباشید. نکاتی وجود دارند که می‌توانید برای روبرویی و رفع غم غربت و دوست داشتن محیط جدید خود به کار گیرید و ما سعی کرده‌ایم برترین آن‌ها را در ادامه‌ی مطلب جمع‌آوری کنیم.

غم غربت چیست؟

غم غربت احساس «غم» و «اندوهی» است که ما هنگام دور شدن از رختخواب، خانواده و دوستانمان و به عبارتی آن زمانی که همه چیز در خانه گرم و نرم خودمان اتفاق می‌افتاد، رخ می‌دهد. این تجربه کاملا طبیعی است و برای هرکسی، حتی بهترین و قوی‌ترین‌های ما اتفاق می‌افتد و می‌تواند یادآور چیز‌هایی باشد که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم. غم غربت ناشی از نیاز انسان به برقراری ارتباط، عشق و امنیت است. غربت تنها به دوری از خانه و شهر مربوط نمی‌شود؛ دوری از هرآنچه که آشنا، پایدار، راحت و مثبت باشد، می‌تواند شما را دلتنگ و غم‌زده کند. تحقیقات نشان می‌دهند که احساس غربت، در واقع نوعی غم ناشی از «از دست دادن» مثل سوگواری برای فوت یک عزیز است. شما حتی ممکن است پیش از ترک خانه، احساساتی مانند اضطراب، سوگ یا حساسیت وسواس‌گونه نسبت به خانه داشته باشید، چون شما «جدایی» را پیش‌بینی می‌کنید.
کودکان و نوجوانان معمولا بیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر غم غربت قرار می‌گیرند، اگرچه افراد در هر سنی ممکن است این مسئله را تجربه کنند. غم غربت چیزی فراتر و بیشتر از تنها دلتنگی برای شهر و دیار خود است. این غم می‌تواند باعث ایجاد احساسات و عوارض مختلفی شود که ممکن است بر عملکرد روزانه‌ی شما تاثیر بگذارد. یادگیری شناسایی این علائم می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید علت احساساتتان چیست و اقدام کنید.

علائم حس غربت

علائمی و احساساتی که هنگام دوری از خانه تجربه می‌شوند عبارتند از:

احساس نوستالژی

نوستالژی زمانی است که شما مدت زمان زیادی یا به دفعات به خانه یا چیز‌ها و افراد آشنای خود فکر می‌کنید؛ اغلب از طریق یک فیلتر ایده‌آل نما، شما ممکن است بسیار درگیر فکر دربار‌ه خانه‌ی خود شوید، یا مدام محیط جدید خود را با محیط زندگی قدیمی‌تان مقایسه کنید.

افسردگی

افرادی که از غم غربت رنج می‌برند، اغلب دچار افسردگی می‌شوند، زیرا فاقد حمایت‌های اجتماعی خود در خانه هستند. شما همچنین ممکن است فکر کنید که کنترل کمتری بر زندگی خود دارید و این می‌تواند افسردگی را بدتر کند.

علائم افسردگی ناشی از غربت، عبارتند از:

 • احساس غم و اندوه
 • احساس بی‌نظمی یا عدم تعلق
 • امتناع از فعالیت‌های اجتماعی
 • دشواری در رسیدگی به وظایف دانشگاهی یاشغلی
 • احساس درماندگی یا رها شدن
 • تجربه اعتماد به نفس پایین
 • تغییر الگو‌های خواب
 • عدم تمایل به انجام آنچه قبلا از آن لذت می‌بردید

اضطراب

اضطراب نیز یکی از نشانه‌های دیگر تجربه‌ی غم غربت است و ممکن است در اثر آن به افکار وسواسی به خصوص درباره‌ی خانه یا افرادی که دلتنگشان هستید گرفتار گردید. شما همچنین ممکن است تمرکز خود را از دست بدهید یا به شدت دچار استرس شوید، چون نمی‌دانید علت چیست. شما ممکن است در این شرایط تحریک‌پذیر و پرخاشگر باشید.
در موارد شدیدتر، اضطراب می‌تواند واکنش‌های دیگری مانند «آگروفوبیا» (ترس از فضا‌های باز و شلوغ) یا «کلاستروفوبیا» (ترس از فضا‌های تنگ و محدود) ایجاد کند. رفتار‌های غیر طبیعی: احساس غم غربت، ممکن است شما را از روال عادی زندگیتان دور کند و شیوه‌ی واکنش به چیز‌ها را در شما تغییر دهد. برای مثال، شما ممکن است به طور کلی شخصی عصبانی نباشید، اما اکنون به راحتی خشمگین می‌شوید و فریاد می‌زنید. همچنین ممکن است بسیار بیشتر یا کمتر از حد معمول غذا بخورید. نشانه‌های دیگر شامل سردرد مکرر یا احساس درد و بیماری بیشتر از حد معمول است

روش‌های غلبه بر غم غربت

۱. چیز‌های آشنا را در اطراف خود قرار دهید

نگه‌داشتن چیز‌های آشنا از «خانه» می‌تواند برای شما لنگری برای نجات از غم غربت فراهم کند. چیز‌هایی که برای شما ارزش فرهنگی و احساسی بالایی هستند، مانند عکس‌های خانوادگی یا کالا‌های گره‌خورده به هویت فرهنگی‌تان، می‌تواند به شما کمک کند که حتی هنگام دوری از خانه، خود را به آن متصل کنید. اما دقت داشته باشید که میان چیز‌های قدیمی و جدید یک تعادل ایجاد کنید و خود را تنها در میان لوازم قدیمی و نوستالژیک احاطه نکنید.

۲. کار‌هایی که در خانه دوست داشتید را انجام دهید

تحقیقات نشان می‌دهند که انجام کار‌هایی که دلتنگ آن‌ها هستید می‌تواند به بهبود احساسات شما کمک کند. آداب و رسوم می‌توانند کمک کنند تا شما حتی در غربت، حس اتصال به خانه خود را تقویت کنید. غذا‌های خانگی مورد علاقه خود را درست کنید، اگر مراسم‌های مذهبی یا فرهنگی خاصی در اطرافتان برگزار می‌شوند، در آن‌ها شرکت کنید. یافتن یک عبادتگاه برای انجام نیایش‌های مربوط به آیین و مذهب خودتان، یا یافتن گروهی از دوستان با روایات مشابه می‌تواند به شما در غلبه بر غم غربت کمک کند.

۳. درباره احساسات خود با کسی صحبت کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که صحبت کردن درباره آنچه احساس یا تجربه می‌کنید، می‌تواند به شما در غلبه بر غم غربت کمک کند. عدم اذعان به احساسات، ممکن است آن‌ها را بدتر کند. فرد مورد اعتمادی بیابید و با او صحبت کنید. یک درمانگر، یک دوست یا اعضای خانواده می‌توانند دلسوزانه به شما گوش دهند. به یاد داشته باشید درخواست کمک از دیگران به این معنا نیست که شما «ضعیف» یا «بیمار» هستید. داشتن قدرت پذیرش، نشانه‌ی شجاعت و مراقبت از خود است، نه چیزی که مایه‌ی خجالت باشد.

۴. درباره تجربیات و احساستان بنویسید

نوشتن درباره‌ی احساسات و افکار، موجب می‌شود بتوانید آسان‌تر مسائل جدید را پردازش کنید. چه به خارج از کشور مهاجرت کرده‌ باشید، چه به یک شهر جدید نقل مکان، به احتمال زیاد احساسات جدید و ناآشنایی را تجربه خواهید کرد و نوشتن درباره‌ی این احساسات به شما کمک می‌کند افکار خود را پیگیری نمایید. تحقیقات نشان می‌دهند که نوشتن درباره تجربیات و احساسات، به تسکین غم غربت کمک می‌کند.

۵. ورزش کنید

تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش موجب آزادسازی اندروفین، هورمون طبیعی بدن برای ایجاد احساس خوب، می‌شود. اندروفین می‌تواند به مبارزه با اضطراب و افسردگی، که هر دو از عوارض جانبی غربت هستند، کمک می‌کند. اگر می‌توانید، با دیگران ورزش کنید. این کار به شما فرصتی برای معاشرت و دیدار با افراد جدید می‌دهد. ورزش همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. ورزش می‌تواند سیستم ایمنی بدن‌تان را نیز تقویت کند. غم ناشی از غربت ممکن است با علائمی شبیه بیماری نمایان شود، مثل سردرد مکرر یا سرماخوردگی.

۶. با دوستان و خانواده‌تان در خانه صحبت کنید

صحبت با عزیزانتان در خانه می‌تواند به شما کمک کند احساس امنیت و تعلق کنید، آنچه برای عادت کردن به محیط جدید بسیار ضروری است. شما باید برای مقابله با غم غربت، احساس اعتماد به نفس و دلگرمی داشته باشید. به خودتان اجازه ندهید که آنقدر روی عزیزانتان در مکان دیگر تمرکز کنید که نفهمید چگونه باید خودتان را در محیط جدید مدیریت کنید. گاهی صحبت با دوستان و آشنایان می‌تواند غم غربت را برای کودکانی که به تازگی فاصله گرفته‌اند، بدتر کند؛ بنابراین دقت کنید که این کار را در حد تعادل انجام دهید.

.

۷. در مورد خانه‌ی قدیمی خود، وسواس‌گونه عمل نکنید

اگرچه ارتباط با افرادی که در محیط قبلی می‌شناختید یک استراتژی مقابله‌ای بسیار عالی است، اما چنین ارتباطی یک شمشیر دو لبه است. اجازه ندهید یادآوری و فکر کردن به خانه‌ی قبلی‌تان، بر زندگی اکنون شما چیره شود. اگر می‌بینید که به جای بیرون رفتن برای نوشیدن یک قهوه با دوستی جدید، به قصد صحبت تلفنی با مادرتان برای بار سوم در روز، در خانه می‌مانید، لازم است روی رفتار‌های خود بازنگری کنید. شما باید زمانی را نیز برای برقراری ارتباط با دوستان جدید کنار بگذارید.

۸. لیستی از آنچه دلتنگش هستید، تهیه کنید

احساس دلتنگی برای عزیزانی که از شما دور هستند، بسیار معمول است. لیستی از افرادی که دلتنگشان هستید و آنچه حضور آن‌ها به زندگی شما به ارمغان می‌آورد، تهیه کنید. چه خاطراتی از آن‌ها در ذهن دارید؟ کدام جنبه‌های شخصیتی آن‌ها را دوست داشتید؟ پیدا کردن دوستان جدید شبیه به آنان که در محیط قبلی داشتید، می‌تواند کمک کند احساس حمایت شدن کنید و آسان‌تر با موقعیت و مکان جدید، سازگار شوید. به دنبال راه‌هایی باشید که محیط جدید را به محیط قبلی شبیه کنید. تحقیقات در مورد غم غربت نشان می‌دهد که وقتی شما جنبه‌هایی مشابه با محیط قبلی در وضعیت جدید خود بیابید، کمتر احتمال دارد غم شما ادامه پیدا کند.

۹. آنچه درباره خانه خود دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که می‌توانید برای مقابله با غم غربت انجام دهید، این است که دوستان جدیدی پیدا کنید. داشتن یک شبکه دوستی قوی، باعث می‌شود که کمتر در مقابله با احساس غربت، دچار مشکل شوید. به اشتراک گذاشتن خاطرات مثبت در مورد محیط قبلی کمک می‌کند روحیه‌ی خود را تقویت کنید و بتوانید راحت‌تر درباره‌ی خانه‌ی خود صحبت کنید. برای مثال می‌توانید یک میهمانی ترتیب دهید و در آن غذا‌ها و آداب و رسوم خود را با دوستان جدیدتان، به اشتراک بگذارید. چه در خارج از کشور زندگی کنید، چه به شهر دیگری سفر کرده باشید، می‌توانید با این کار، دوستان بیشتری بیابید. مهارت‌های ارتباطی را بهتر بیاموزید.

۱۰. از جنبه‌های منحصر به فرد محیط جدید خود لذت ببرید

یافتن راه‌هایی برای تامین نیازهایتان در یک محیط جدید، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما برقراری ارتباط با چیز‌های جدید و هیجان انگیز در وضعیت کنونی‌تان ممکن است به شما کمک کند احساس تعلق بیشتری نسبت به آن پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر در خارج از کشور هستید، می‌توانید به موزه‌ها، کاخ‌ها، رستوران‌های محلی بروید و با سنت‌های فرهنگی که آن کشور را خاص می‌کند، آشنا شوید. سعی کنید اطلاعات خود را از کشور جدید بالا ببرید تا بدین ترتیب، بتوانید بهتر با فرهنگ جدید ارتباط برقرار کنید.

۱۱. از خانه بیرون بزنید

با بیرون رفتن از خانه، نیمی از راه مقابله با غم غربت را طی کرده‌اید. به جای آنکه در خانه بنشینید و وقت خود را به نشتخوار ذهنی یا تماشای سریال بگذرانید، از خانه خارج شوید و زمان بیشتری را در محیط جدید سپری کنید. در پارک‌ها قدم بزنید، به ملاقات دوستان جدید بروید، یا اصلا همان کار‌های خانه را درون یک پارک یا کافی‌شاپ انجام دهید.

۱۲. یک علاقه‌مندی جدید پیدا کنید

پیدا کردن یک فعالیت جدید و جذاب، می‌تواند به شما در بازیابی انگیزه و اشتیاق کمک کند. این می‌تواند یک فعالیت مثبت و مثمرثمر باشد که به انرژی شما جهت می‌دهد و تمرکزتان را از آنچه از دست داده‌اید، به چیز دیگری انتقال دهد. یادگیری یک مهارت جدید می‌تواند روش خوبی برای بازیابی اعتماد به نفس و حتی یافتن روابط جدید برای مقابله با غم غربت باشد.

سخن پایانی

در نهایت، هرچقدر هم تلاش کنید و نکات بالا را دنبال نمایید، برای عادت کردن به شرایط جدید، باید به خودتان زمان دهید. اگر بلافاصله به محیط جدید علاقه‌مند نشدید، از خودتان ناامید نشوید. بسیاری افراد ممکن است زودتر از شما با شرایط مشابه اخت شوند، اما این بدان معنا نیست که شما مشکلی دارید.
در حقیقت، بسیاری ممکن است به ظاهر اوضاع بهتری داشته باشند، اما واقعیت این است که هیچ کس از درون دیگری باخبر نیست. صبر داشته باشید و بدانید که با کمی پشتکار، می‌توانید از امکانات و موقعیت‌های محیط جدید لذت ببرید.

آیا شما تا به حال غم غربت را تجربه کرده‌اید؟
چگونه با آن روبرو شدید؟
برای ما بنویسید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin