رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

30 سالگی
بازدید 1538

 تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: عاطفه مزرعی     صدابردار: فاطمه جمادی    تدوین گر: فاطمه جمادی

۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

همه ما به کارهایی فکر می‌کنیم که اگر تا قبل از مرگ انجامشان ندهیم، پشیمان خواهیم شد.
خیلی از این کارها میان افراد مختلف مشترک است.
امروز فهرستی از ۳۰ کار تهیه کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از ۳۰ سالگی انجام بدهید. آماده‌اید؟

۱. در دانشگاه ادامه تحصیل بدهید

دانشگاه‌ رفتن هزینه ‌بردار است، اما بیشتر مواقع پولی که در طول مدت تحصیل هزینه می‌کنید به موقعیت ‌هایی که در ازای آن به دست می‌آورید، می‌ازرد. در دانشگاه با آدم‌های جدید آشنا خواهید شد و مدام با کسانی سر و کار خواهید داشت که دغدغه‌های علمی‌شان می‌تواند در مسیر شغلی شما نیز تأثیرگذار باشد. پس چه بهتر که این آدم‌ها وقتی جوان‌تر هستید وارد زندگی‌تان شوند.

۲. سریال دکتر هو را حتما ببینید

دکتر هو یکی از بهترین سریال‌های علمی‌تخیلی جهان است که پخش آن از شبکه‌ بی‌بی‌سی ۲۶ سال طول کشید. این سریال می‌تواند دید شما به زندگی را تغییر بدهد، البته در جهت مثبت. تماشای سریال دکتر هو به ‌ویژه به نوجوانان توصیه می‌شود، چراکه آدم‌ها در نوجوانی تأثیرپذیرترند.
در ضمن این سریال خیلی طولانی است، پس اگر تماشای آن را از نوجوانی آغاز کنید، تقریبا تا میانسالی همراهتان خواهد بود. پس تا دیر نشده، دست به کار شوید.

۳. ورزش کنید

آدم‌هایی که در میان‌سالی اندام زیبایی دارند، از جوانی به فکر بدنشان بوده‌اند. بهتر است از نوجوانی یا حداکثر ۲۰ تا ۳۰سالگی دست به کار شوید و روزانه حدود ۴۵ دقیقه ورزش کنید. مطمئن باشید خیلی کار سختی نیست. وقتی ورزش‌کردن به بخشی از زندگی روزمره‌تان تبدیل شود، اگر یک روز ورزش نکنید، احساس می‌کنید پژمرده شده‌اید. فواید ورزش را هم که حتما خودتان می‌دانید، پس با مرور نکته‌های تکراری سرتان را درد نمی‌آوریم.

۴. از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

اگر کمتر از ۳۰ سال دارید، بدون شک لذت انجام بازی‌های کامپیوتری را چشیده‌اید. چقدر خوب می‌شد اگر همه آدم‌ها زمانی را به انجام بازی‌های کامپیوتری اختصاص می‌دادند. این بازی‌ها علاوه بر اینکه شما را با فناوری‌های جدید آشنا می‌کنند، باعث می‌شوند زمانی را در دنیای قصه‌های تخیلی و به دور از مشغله‌های ذهنی سپری کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم شگفت‌انگیزترین اختراع این قرن را نادیده نگیرید. البته فراموش نکنید که این بازی‌ها فقط جنبه‌ سرگرمی دارند و باید در حد تفریحی سالم بمانند.

۵. تاریخ بخوانید

خیلی شرم‌آور است که آدم‌ها، حتی خیلی از آدم‌های تحصیل‌کرده، هیچ چیزی از گذشته نمی‌دانند و هنگامی که نیاز می‌شود در جمعی درباره وقایع تاریخی حرف بزنند، بیشتر ارجاعاتشان غلط و غیرمستند است.
پیشنهاد می‌کنیم از نوجوانی خودتان را به مطالعه‌ کتاب‌های تاریخی عادت بدهید تا وقتی سنتان زیادتر شد، اطلاعات درستی در این حوزه داشته باشید. وقتی تاریخ کشورتان یا حتی کشورهای دیگر را بدانید، به‌راحتی می‌توانید مچ آنهایی را بگیرید که بیهوده اظهار فضل می‌کنند.

۶. گوشی هوشمند بخرید

اگر قصد دارید از همه‌چیز دنیا خبردار شوید، حتما یک گوشی هوشمند بخرید. با این گوشی‌ها می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی عضو شوید و با کسانی ارتباط برقرار کنید که از آنها دور هستید.
علاوه بر اینها، اگر از گوشی هوشمند درست و (تأکید می‌کنیم) سالم استفاده کنید، خلاقیت‌ شما هم افزایش خواهد یافت. پس اگر هنوز به گوشی‌های قدیمی عادت دارید، هرچه زودتر تا ۳۰ سالتان نشده یک گوشی هوشمند بخرید. هر مدل و هر قیمتی هم که بخواهید در دسترس است.

۷. یاد بگیرید کامپیوترتان را خودتان تعمیر کنید

لازم است بدانیم کامپیوتری که با آن کار می‌کنیم از چه قطعاتی ساخته شده است و چطور کار می‌کند.
نیاز نیست در حد کارشناسان یا برنامه‌نویسان اطلاعات داشته باشید. همین که بلد باشید صحت عملکرد قطعات مختلف را بررسی کنید کافی است.
هدف اصلی این است که یاد بگیرید اشکالات کوچک را خودتان برطرف کنید و مدام سراغ تعمیرکار نروید و چه بهتر که قبل از ۳۰ سالگی به این مهارت برسید. در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که دانستن همین چیزهای کوچک می‌تواند از بسیاری هزینه‌های غیرضروری بکاهد.

۸. تیراندازی یاد بگیرید

اسلحه دست‌گرفتن شوخی نیست و منظور ما هم این نیست که دست به اسلحه شوید و آدم بکشید!
پیشنهاد ما این است که در باشگاه تیراندازی ثبت‌نام کنید.
شاید ورزشی لاکچری و گران به ‌نظر برسد اما با تجربه‌ای که از این رشته‌ ورزشی در یک محیط محافظت ‌شده به دست می‌آوردید، یاد بگیرید اسلحه ابزار دفاعی قدرتمندی است و چنانچه نا‌آگاهانه و به‌ قصد ارتکاب جرم استفاده شود، صدمات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آورد.

۹. دوست صمیمی پیدا کنید

همه‌ ما در زندگی دست‌کم به سه دوست صمیمی نیاز داریم. چه بهتر که تعداد زیادتری دوست خوب داشته‌ باشیم، اما شاید یک دوست صمیمی هم به‌تنهایی دنیایمان را چنان تغییر بدهد که از داشتن دوستان متعدد بی‌‌نیاز شویم. این نوع دوستی بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی پا می‌گیرند و بیشتر مواقع تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کنند.

۱۰. داستان بنویسید

خیلی آدم‌ها از نوشتن متنفرند. با این حال توصیه می‌شود تا وقتی جوان هستید و ذهن خلاق دارید، حداقل یک بار نویسندگی را تجربه کنید. داستان‌نوشتن نه‌تنهایک فعالیت سرگرم‌کننده است، بلکه مهارت‌های نگارشی خودتان را نیز پرورش خواهد داد، مهارت‌هایی که این روزها بیشتر افراد نادیده می‌گیرند. یک بار قلم دست بگیرید و چند خط از افکارتان را روی کاغذ بنویسید. خواهید دید که انجام مداوم این فعالیت در بهبود مهارت‌های نگارشی‌تان معجزه می‌کند.

۱۱. اخبار مهم روز را دنبال کنید

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تماشای اخبار و خواندن روزنامه کسلتان می‌کند. ما در روزگاری به سر می‌بریم که لازم است از وقایع پیرامونمان خبردار باشیم. بزرگ‌تر‌ها هم از اینکه شما جوان‌ترها به تماشای اخبار علاقه نشان دهید خوش‌شان می‌آید و بدون شک وقتی ببینند از وقایع مهم روز مطلع هستید، تحسینتان می‌کنند.

۱۲. از فیلم راکی درس بگیرید

به‌احتمال زیاد اسم راکی به گوشتان خورده است. پیشنهاد می‌کنیم تماشای نسخه‌ اصلی این فیلم را که یکی از بهترین فیلم‌های ورزشی تاریخ است، از دست ندهید.
این فیلم ماجرای یک بوکسور بینوای ایتالیایی است که قصد کرد خودش را به همه‌ دنیا ثابت کند، کاری که هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد.
تماشای این فیلم می‌تواند برای جوان‌ترها ترغیب‌کننده باشد و بهشان نشان بدهد که حتی انسان‌های فقیر نیز می‌توانند فرصت ترقی داشته باشند؛ فقط کافی است آدم اراده کند و خودش را باور داشته باشد.

۱۳. موضع سیاسی خود را مشخص کنید

هر وقت حرف از سیاست می‌شود، همه‌ ما یک جورهایی متعصب می‌شویم و از یکی از مواضع سیاسی دفاع می‌کنیم. به‌دلیل وجود گروه‌ها یا تفکرات سیاسی متفاوت، چه بهتر که از جوانی موضع سیاسی خود را مشخص کنید.
تا جوان هستید، با مواضع سیاسی مختلف آشنا شوید.
افراد در جوانی کمتر رفتار متعصبانه دارند، پس فرصت خواهند داشت که از زوایای متفاوت به قضایای سیاسی نگاه کنند و تحمل پذیرش عقاید مخالف را در خود پرورش دهند.

۱۴. به خارج از کشور سفر کنید

قبل از ۳۰ سالگی فراغت و انرژی بیشتری برای سفرکردن دارید. پس اگر امکانش را دارید، تا قبل از ۳۰ سالگی به سفر خارج از کشور بروید. حتما شنیده‌اید که می‌گویند «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی». آدم‌هایی که زیاد سفر می‌کنند، کوله‌باری از تجربه هستند. این افراد شیوه‌های مختلف زندگی‌کردن مردمان کشورهای دیگر را دیده‌اند، ذهنشان بازتر است و راحت‌تر می‌توانند خودشان را با شرایط مختلف وفق بدهند.

۱۵. به کنسرت موسیقی بروید

هر وقت پیش آمد، به کنسرت موسیقی بروید و حسابی کیف کنید. کنسرت‌رفتن کاری نیست که نشود بعد از ۳۰ سالگی انجامش داد، اما وقتی جوان‌تر هستید شور و انرژی بیشتری دارید، بهتر می‌توانید با جمعیت همراهی کنید. آدمی ۴۰ یا ۵۰ساله شور و هیجان دوران جوانی را پشت‌سر گذاشته است و نمی‌تواند آن‌طور که جوان‌تر‌ها از کنسرت لذت می‌برند از آن لذت ببرد.

۱۶. زبان خارجی یاد بگیرید

منظور از یادگیری زبان خارجی این نیست که به همه‌ چند و چون آن مسلط شوید، بلکه همین‌قدر که با یک زبان خارجی آشنا شوید کافی است. البته اگر توانستید یک زبان خارجی را آن‌قدر کامل یاد بگیرید که مسلط و روان صحبت کنید که خیلی هم عالی است. اگرچه برای یادگیری هیچ‌وقت دیر نیست، توصیه می‌شود یادگیری زبان‌ خارجی را در سنین جوانی آغاز کنید و به تعویق نیندازید.

۱۷. شب‌زنده‌داری کنید

بعد از ۳۰ سالگی هم می‌شود شب‌زنده‌داری کرد، اما شاید شما از آن دسته افرادی باشید که وقتی سنشان بالاتر می‌رود، تمایل بیشتری به خواب و استراحت پیدا می‌کنند. شب‌زنده‌داری به‌ویژه در دوران دانشجویی امکان‌پذیرتر است. این کار از سوی پزشکان توصیه نمی‌شود، اما بد نیست چند باری امتحانش کنید و حداقل یک بار در عمرتان شاهد طلوع خورشید باشید.

۱۸. از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

کم نیستند افرادی که وقتی طعم شهرت را می‌چشند، چنان خودشیفته می‌شوند که به هیچ‌کس اجازه انتقاد نمی‌دهند. بد نیست در عالم جوانی به یکی از این ستاره‌های مغرور پیغام بدهید و به ‌جای چاپلوسی، انتقاد کنید.
شاید چون جوان هستید و کم سن و سال به شما توجه کنند و اگر خیلی خوش‌شانس باشید، در پاسخ به شما چیزی بنویسند. فراموش نکنید که حتی در انتقادکردن هم رعایت ادب لازم است.

۱۹. پیاده‌روی کنید

پیاده‌روی کنید، مثلا ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر راه بروید. پیاده‌روی ورزش فوق‌العاده‌ای است که اگر اصولی انجام شود، کمک‌ می‌کند مقدار زیادی کالری بسوزانید. وقتی حسابی پیاده‌روی کردید، دیگر می‌توانید حداقل یک هفته هر چه دلتان خواست میل کنید. اگر قبل از ۳۰ سالگی خودتان را به پیاده‌روی عادت دهید، با افزایش تندرستی خطر مرگ زودرس نیز را از خودتان دور کرده‌اید.

۲۰.حتما سریال ۲۴ را ببینید

مگر می‌شود صحنه‌ای را که جک بائر با شلیک گلوله یک هلیکوپتر را سرنگون می‌کند از دست داد؟!
بی‌شک تماشای این مجموعه تلویزیونی در میان‌سالی هم امکان‌پذیر است، اما چرا باید هیجان تماشای یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ را به بعد از ۳۰ سالگی موکول کرد؟!

۲۱. قهوه بنوشید

بعضی افراد روزانه سه تا شش فنجان قهوه می‌نوشند. مصرف متعادل انواع قهوه برای سلامت بدن مفید است. پیشنهاد می‌کنیم نوشیدن قهوه را از جوانی آغاز کنید تا از فواید معجزه‌آسای این دانه‌های قهوه‌ای بهره‌مند شوید.
نوشیدن قهوه بی‌خوابی می‌آورد و برای دانشجویانی که قصد دارند شب امتحان تا صبح درس بخوانند توصیه می‌شود.

۲۲. بزنید به جاده

آدم‌ها گاهی ناخواسته راه گم می‌کنند، اما ما می‌خواهیم خود‌خواسته راه را گم کنیم. مثلا اگر همیشه با جی‌پی‌اس رانندگی می‌کنید، یک بار آن را خاموش کنید؛ بروید و بروید تا ببنید از کجا سر در می‌آورید. معمولا در دوران جوانی وقت بیشتری برای این‌جور کارها خواهید داشت و چون جوان و کم‌تجربه هستید، عذرتان پذیرفته‌تر است.

۲۳. نجوم یاد بگیرید

یادگرفتن نجوم تجربه‌ بی‌نظیری است. رصد آسمان شب و چشم‌دوختن به ستاره‌ها آرامشی دارد که کمکتان می‌کند چند لحظه‌ای از دغدغه‌هایی که آرامشتان را گرفته‌اند دور بمانید. این احساس آرامش زمانی بیشتر حس خواهد شد که دقیقاً بدانید در آسمان چه می‌گذرد. این امر زمانی میسر می‌شود که در کلاس‌های آموزش نجوم شرکت کنید یا خودتان درباره‌‌اش کتاب بخوانید؛ مثلا کتاب نجوم به زبان ساده.

۲۴. رؤیاپردازی کنید

به‌احتمال زیاد در جوانی، بزرگ‌ترها بارها از رؤیاپردازی منعتان می‌کنند و از شما انتظار دارند که از آرزوهای دور و دراز دست بکشید. اما بدانید که اگر برای برآوردن آرزویی تمام تلاشتان را به کار ببندید، آن آرزو هرچقدر هم دست نیافتنی باشد شاید محقق شود. ما آدم‌ها فقط یک بار فرصت زندگی‌کردن داریم، پس بیایید این فرصت را با سستی و تنبلی از دست ندهیم و برای آرزوهایی که می‌توانند به خودمان، اطرافیانمان و حتی به جامعه سود برسانند تلاش کنیم.

۲۵. برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه‌ریزی برای زندگی فردی از جمله مهارت‌هایی است که باید از دوران کودکی به آن توجه شود. توصیه می‌شود فهرست کارهایی را که باید انجام دهید روی کاغذیادداشت‌های برچسبی بنویسید و آنها را به میز کارتان بچسبانید که مدام جلوی چشمتان باشند. فهرستی را که تنظیم کرده‌اید نیز هر چند وقت یک بار به‌روز کنید تا از انجام هیچ کاری باز نمانید.

۲۶. از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید

سعی کنید هرچه زودتر مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار را برای همیشه کنار بگذارید. شاید در روزهای اول برایتان خیلی سخت باشد که آب خالی بنوشید، اما مطمئن باشید که به ‌مرور زمان عادت خواهید کرد.
پیشنهاد می‌کنیم موادغذایی پر شکر را نیز از برنامه غذایی روزانه‌تان حذف کنید تا میان‌سالی و پیری سالم‌تری داشته باشید.

۲۷. به کلاس تئاتر بروید

اگر فرصت دارید، به کلاس تئاتر بروید و حداقل با اصول اولیه‌ آن آشنا شوید. در این کلاس‌ها یاد می‌گیرید که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید یا اینکه چگونه بر ترس خود از صحبت مقابل جمع غلبه کنید. آموختن این قبیل درس‌های آموزنده در جوانی، کمک بزرگی به مدیریت روابطتان با دیگران خواهد کرد.

۲۸. مدیریت کنید

خیلی آدم‌ها از اینکه مدیر کاری گروهی باشند خجالت می‌کشند یا بهتر بگوییم می‌ترسند. یادتان باشد اگر در مدرسه یا دانشگاه فرصتی پیش آمد که بتوانید رهبری یک کار گروهی را بر عهده بگیرید، از آن فرصت نهایت استفاده را ببرید و مهارت‌های مدیریتی را امتحان کنید.
این کار کمکتان می‌کند یاد بگیرید مستقل فکر کنید و مسئولیت‌پذیرتر باشید.

۲۹. مستقل زندگی کنید

یکی از مزیت‌های زندگی با پدر و مادر این است که به شما فرصت می‌دهد مقدار زیادی پول پس‌انداز کنید.
وقتی ۲۹ سالتان شد، دیگر وقتش است که به دست و پا کردن یک زندگی مستقل فکر کنید.
تجربه‌ زندگی مستقل مسئولیت‌پذیری را به شما یاد خواهد داد و اینکه بار زندگی را خودتان به دوش بکشید.

۳۰. خودتان آشپزی کنید

به‌جای اینکه خودتان را به خوردن غذاهای حاضری عادت بدهید، یاد بگیرید خودتان آشپزی کنید. با تمرین مداوم آشپزی و تهیه‌ غذای روزانه‌ خودتان نه‌تنها در مهارت آشپزی استاد می‌شوید، بلکه می‌توانید پس‌انداز کنید، چون تهیه‌ غذا در منزل بسیاری مواقع ارزان‌تر تمام می‌شود.
با این کار به‌تدریج یاد می‌گیرید که با مواد اولیه‌ ساده یک وعده‌ غذایی خوشمزه و بی‌نظیر آماده کنید.
شما بگویید نظر شما درباره این ۳۰ فعالیت چه بود؟
کدام‌ها را قبل از ۳۰ سالگی انجام داده‌اید و کدام‌ها را می‌خواهید انجام بدهید؟
کار دیگری هم هست که به ‌نظرتان باید به این فهرست اضافه شود؟

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin