رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

12 عادت روزانه رهبران موفق

دوازده عادت روزانه رهبران موفق
بازدید 1483

تهیه کننده: محمد برات زاده    گوینده: آرزو خراشادی     صدابردار: محمد برات زاده      تدوین گر: فاطمه جمادی

12 عادت روزانه رهبران موفق

تا به‌ حال به این توجه کرده‌اید که بیشتر رهبران بزرگ ویژگی‌های مشترکی دارند؟
ویژگی‌های مهمی مانند مسئولیت‌پذیر بودن، گوش شنوا داشتن و ارتباط‌ برقرارکردن می‌توانند تأثیر فوق‌العاده‌ای بر عملکرد گروه داشته باشند.
امروز قصد داریم مهم‌ترین ویژگی‌های رهبران موفق را به شما معرفی کنیم. همراه ما بمانید.

۱. روتین صبحگاهی داشته باشید

برخی از افراد به‌محض بیدارشدن و بازکردن چشم‌هایشان سراغ موبایل یا تبلتشان می‌روند و شروع به چک‌کردن ایمیل و پیغام‌هایشان می‌کنند. بله درست است این کار یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی است که باید در ابتدای روز انجام بدهید، اما ایده بهتر این است که روتینی صبحگاهی داشته باشید. هر روز را با روتینی صبحگاهی شروع کنید که شما را برای موفقیت آماده کند.
برنامه صبحگاهی شما ممکن است شامل مدیتیشن، ورزش یا تمرین شکرگزاری باشد. با مراقبت از خود، می‌توانید به دیگران کمک هم کنید، بهتر از پس موقعیت‌های دشوار بربیایید و توانایی خود را برای رهبری و گوش‌دادن افزایش دهید. این عادت مفید نه ‌تنها باعث شروع بهتر روزتان می‌شود، بلکه سلامت جسمی و روحی‌تان را هم تقویت می‌کند.

۲. هدف روزتان را مشخص کنید

قبل از انجام کارهایی که حواس شما را پرت می‌کنند و زمان یا توجه شما را می‌طلبند، هدف خود را برای آن روز تعیین کنید. به‌جای اینکه صرفا درگیر واکنش به نیروهای خارجی شوید، ذهنیتی را فعال کنید که اقدامات شما را به‌سمت هدفتان ببرد. داشتن یک هدف مشخص در روز باعث می‌شود با برنامه‌تر پیش بروید و رضایت بیشتری از خودتان و عملکردتان داشته باشید.

۳. اشتیاقتان به یادگیری و پیشرفت را نشان دهید

اشتیاق مُسری است. در واقع هر‌چقدر مشتاق‌تر باشید، اعضای گروهتان هم مشتاق‌تر خواهند بود. اما این اشتیاق باید واقعی و اصیل باشد. هیچ عاملی سریع‌تر از اشتیاق دروغین و کاذب تعهد کاری را از بین نمی‌برد و کارمندان شما خیلی زود متوجه این مسئله می‌شوند. شور و اشتیاق فقط در کلمات خلاصه نمی‌شود؛ اعضای گروه شما آن را در اعمال و رفتارتان می‌بینند، آن‌ را در صدای شما احساس می‌کنند و حتی آن را در چهره‌تان می‌بینند.
رهبران موفق ارزش یادگیری مستمر را درک می‌کنند و می‌دانند که این امر می‌تواند در هر مکان و هر زمانی اتفاق بیفتد. خودتان را ملزم کنید هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید. فرقی نمی‌کند این آموزه از چه کسی باشد؛ چیزی که اهمیت دارد این است که در مقایسه با دیروز خودتان چیزهای بیشتری می‌دانید.
مطالعه‌‌کردن بهترین راه برای یادگیری چیزهای جدید است. برای اینکه رهبر به پتانسیل کامل خود برسد، باید متعهد به مطالعه روزانه باشد. منابع مطالعه را شما انتخاب می‌کنید؛ کتاب‌ها، مجلات، وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف همه منابعی عالی هستند.

۴. بیشتر لبخند بزنید

افراد خوشحال خلاق‌ترند و وقتی خوشحال هستید و همیشه لبخند می‌زنید، تأثیر زیادی بر روحیه گروه خود می‌گذارید. ممکن نیست وقتی لبخند می‌زنید احساس شادی نکنید. در ضمن این احساس مُسری است و وقتی شما لبخند می‌زنید، کارمندان شما نیز لبخند خواهند زد و از آن لذت خواهند برند.
لبخندزدن باعث کاهش استرس می‌شود، باعث می‌شود احساس بهتری به خودمان داشته باشیم و احساسات مثبتمان را تقویت می‌کند.

۵. بیشتر گوش کنید

وقتی به صحبت‌های بقیه گوش می‌کنید، اعتماد آنها را به دست می‌آورید. لازم نیست به تمام چیزهایی که می‌شنوید عمل کنید؛ فقط به بقیه اجازه بدهید نظرشان را با شما در میان بگذارند. شاید گاهی مطالب ارزشمندی از آنها بیاموزید.

۶. بیشتر ارتباط برقرار کنید

هرچه بیشتر با اعضای گروه خود ارتباط برقرار کنید، آنها بیشتر احساس تعلق می‌کنند.

شما باید هدف‌هایتان را به‌وضوح با آنها در میان بگذارید:

  • دنبال چه چیزهایی هستید؟
  • چرا این اهداف مهم هستند؟
  • برای اعضای گروهتان چه منافعی خواهند داشت؟

همچنین باید مرتب پیشرفت‌ها را به اطلاع همه برسانید، چراکه این کار انگیزه کارکنان را به ‌شدت افزایش خواهد داد. هر کسی دوست دارد عضو گروهی موفق باشد، پس هرچقدر بیشتر درباره پیشرفت‌هایتان صحبت کنید، گروهتان بیشتر تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت.

۷. برای ارتباط با خودتان وقت بگذارید

شما در جایگاه رهبر اغلب کارهایی را انجام می‌دهید که باعث شود مصمم، متمرکز و قاطع ظاهر شوید و هر کاری از دست‌تان بر می‌‌آید انجام می‌دهید تا از احساسات درونی خلاص شوید یا آنها را نادیده بگیرید، اما این کار درست نیست. زمانی می‌توانید با دیگران به ‌خوبی ارتباط برقرار کنید که در وهله اول رابطه‌تان با خودتان خوب باشد. رابطه درست با خودتان را تقویت کنید و به احساسات و افکارتان بها بدهید.

۸. بیشتر تشکر کنید

براساس هرم نیازهای مَزلو، اعتمادبه‌نفس یکی از نیازهای اولیه‌ ماست. اعتمادبه‌نفس به ما کمک می‌کند عزت‌نفس خود را بسازیم و احساس ارزشمندبودن کنیم. ما اغلب اوقات فقط در ازای دستاوردهای بزرگ از هم تشکر می‌کنیم و متوجه نیستیم که اعتمادبه‌نفس چرخ پیشرفتِ مداوم را صیقل می‌دهد و آن‌ را شتاب می‌بخشد.
همه علاقه داریم ما را تشویق‌ و بهمان توجه کنند و احساس اعتمادبه‌نفسمان را تقویت کنیم.
البته باید توجه کنید که تشویق باید واقعی، اصیل، ويژه و به‌موقع باشد. تشویق هزینه کمی دارد، اما می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را رقم بزند.

۹. عادت شکرگزاری را در اولویت قرار دهید

متعهد شدن به تمرین شکرگزاری روزانه می‌تواند برای رهبران متحول‌کننده باشد. برای این کار کافی است روزانه حداقل ۳ تا از چیزهایی را که بابتشان شکرگزار هستید یادداشت کنید. این عادت روزانه وقت زیادی از شما نمی‌گیرد، اما تأثیر شگفت‌انگیزی بر حفظ روحیه مثبت شما خواهد داشت و باعث می‌شود روزتان را به بهترین نحو شروع کنید. قدردانی منظم بابت منابع موجود و وضعیت کلی می‌تواند باعث شود احساس مثبت و استرس کمتری داشته باشید.

۱۰. سؤالات خود را با «چگونه» شروع کنید

در جایگاه رهبر، روزانه تصمیمات زیادی می‌گیرید، بنابراین بسیار مهم است که به مهارت‌های حل مسئله مسلط باشید. پرسیدن بیش از حد سؤالاتی که با «چرا» شروع می‌شوند هیچ کمکی به شما نمی‌کند. این سؤالات باعث می‌شوند بیش از حد روی مشکل تمرکز کنید.
مثلا به‌جای اینکه از خودتان بپرسید «چرا این اتفاق برای من افتاد؟»، بگویید «چگونه می‌توانم این مشکل را برطرف کنم؟» این‌طوری تمرکزتان را روی حل مشکل خواهید گذاشت.

۱۱. رهبری پرانرژی باشید

داشتن برنامه ورزشی روزانه، شما را برای چالش‌های ذهنی پیش رو آماده می‌کند. ورزش منظم یکی از اشکال مراقبت‌ از خود است که برای رهبران لازم است، زیرا باعث می‌شود انرژی لازم برای رهبری سازمان را کسب کنید.
جای تعجب نیست که بسیاری از افراد موفق به ورزش روزانه اهمیت می‌دهند. ورزش برای سلامتی عالی است و به شما کمک می‌کند بهره‌وری بیشتری داشته باشید. مهم‌تر از همه اینکه ورزش شما را از استرس خلاص و به شما کمک می‌کند منظم و متمرکز بمانید.

۱۲. هر روز چیزی را بهبود بخشید

رهبران بزرگ همیشه در حال پیشرفت هستند، هم خودشان و هم افراد و محیطی که آنها را احاطه کرده‌اند. آنها معمولا هر روز حداقل یک چیز را بهبود می‌بخشند. فرقی نمی‌کند که سرمایه‌گذاری روی ابزار بهره‌وری جدیدی باشد یا کمک به فردی برای بهبود رویکرد کاری خود؛ فقط مهم است که این اتفاق هر روز بیفتد.

در پایان

یادتان باشد رهبران بیشترین تأثیر را بر روحیه کارمندان خود دارند. با تکرار روزانه این عادت‌ها هم بهره‌وری خودتان بیشتر می‌شود و هم ‌می‌توانید تأثیر مثبتی، هرچند کوچک، بر کارمندان خود داشته باشید و تعهد کاری آنها را افزایش بدهید.
شما در جایگاه رهبر چه عادات مثبتی دارید که فکر می‌کنید تأثیر زیادی روی عملکرد گروهتان داشته‌اند؟

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin