رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

۶ قدم برای دور کردن افکار منفی و افزایش مثبت اندیشی

۶ قدم برای دور کردن افکار منفی و افزایش مثبت اندیشی
بازدید 923

۶ قدم برای دور کردن افکار منفی و افزایش مثبت اندیشی

افکار منفی بدون اینکه خودمان بخواهیم در مغز و فکرمان در حال پچ‌پچ کردن هستند و بعضی اوقات آنقدر صدای پچ‌پچ‌شان بلند می‌شود که کلافه کننده است. همه تجربه صداهایی را در مغزمان داشتیم که می‌گفته: «باز این کار رو خراب کردی»، «از پس این کار هم برنمیایی» یا «من در مقایسه با دیگران هیچم!» و صدها صدای این چنینی. صدای افکار یک فرایند طبیعی در مغز است اما مشکل از جایی شروع می‌شود که به جای افکار مثبت، فکرهای منفی سهم بیشتری تصاحب می‌کنند.
هرچه افکار منفی در ذهن‌مان فرصت بیشتری برای سخنرانی پیدا کنند، با کاهش بهروری، خلاقیت و انرژی روبرو می‌شویم و از آن طرف اضطراب و استرس افزایش می‌یابد. پس باید برای مقابله با آن چه کار کنیم؟
در ادامه می‌خواهیم سراغ ۶ قدم ساده که از نظر روانشناسان بهترین روش برای مقابله با فکرهای منفی و افزایش افکار مثبت است برویم. با ما همراه باشید:

1. لحن افکار منفی

همه ما با یک لحن خاص با خودمان صحبت می‌کنیم و افکار منفی هم با همان لحن با ما هم‌صحبت می‌شوند. اولین قدم پیدا کردن و شناسایی آن لحن خاص است.

2. لیست روزانه

یک دفترچه بردارید و در پایان هر روز، لیستی از جملات منفی که در مغزتان در آن روز پیچیده بنویسید. جملاتی مانند من نمی‌توانم، من بلند نیست، همیشه اشتباه می‌کنم، این کار نمی‌شود یا جملاتی منفی از این دست.

3. شناسایی لحظه‌ها

حالا بنشینید و به لیست نگاه کنید. چه لحظه‌هایی موجب به وجود آمدن افکار منفی شده؟ دقیقا در آن لحظه چه اتفاقی افتاده؟ آیا فشار کاریتان زیاد است؟ آیا خواسته‌های اطرافیان از شما زیاد شده؟ شرایط در خانه به هم ریخته و باعث شده تا فشار عصبی روی شما وارد شود؟

4. وارد آن زمان‌ها شوید

آن لحظه‌ها را به دقت به یاد آورید، مثل قدح افکار که در فیلم هری پاتر بود. همه چیز را با جزئیات به یاد بیاورید. چه کسی در آن لحظه با شماست؟ چه زمانی از روز است؟ ساعت چند است؟ چه احساسی دارید؟

5. تمام شو

از این به بعد هر وقت افکار منفی سراغتان آمد، با صدای بلند و قدرتمند بگویید تمام شو بس است! هرچه بلندتر و رساتر بگویید به خودتان کمک کردید. این طوری علاوه‌بر جلوگیری از فکرهای منفی آماری از زمان‌ها و مکان‌هایی که این افکار سراغتان می‌آید هم خواهید داشت.

6. تغییر افکار منفی

حالا در افکار خود عمیق شوید و به ذهنیت منفی خود فکر کنید. اگر فکرهای منفی باز سراغتان آمد به آنها بلند و رسا بگویید تمام شو بس است! بعد فکر کنید آیا نمی‌توان در آنها نکته مثبتی پیدا کرد تا اثر منفی آن را از بین ببرید؟
این ۶ قدم یک روش ساده و متداول روانشانسی برای از بین بردن افکار منفی است. از این به بعد هر وقت فکرهای منفی سراغتان آمد، بیایید یک شکل دیگر به آن نگاه کنید به جای گفتن این جمله که من از پسش برنمیام بگویید چطور می‌توانم آن را حل کنم؟
منبع نجواهای مغزمان یکی ا‌ست و با تغییر لحن و جملات آنها می‌توانیم تغییرات بزرگی برای حذف افکار منفی و جایگزینی افکار مثبت کنیم. سعی کنیم با تمرین‌های مداوم موارد بالا، به مرور زمان خوش‌بینی را وارد زندگی‌مان کنیم تا با افزایش اعتمادبه‌نفس، دید جدیدی نسبت به دنیای خودمان پیدا کنیم.
مشکلات و موارد منفی همیشه در زندگی ما وجود دارند اما بهتر است به جای داشتن نگاه مشکل یا کاری انجام نشدنی به دید یک امتحان یا چالشی که باید مثل قهرمان‌ها از پس آن بربیاییم بنگریم. انیشتین می‌گوید:
مشکلات را نمی توان با همان سطح دانشی که موجب به وجود آمدنشان شده حل کرد.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin