رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

هشت راه علمی برای جذاب‌تر شدن

هشت راه علمی برای جذاب تر شدن
بازدید 1294

تهیه کننده: محمد برات زاده    گوینده: حسین الهی   صدابردار: فاطمه جمادی     تدوینگر: فاطمه جمادی

هشت راه علمی برای جذاب‌تر شدن

همه‌ی ما علاقه داریم که مورد توجه  افراد دیگر  قرار بگیریم و در چشم دیگران جذاب‌تر به نظر برسیم. گاهی این تصور وجود دارد که افراد جذاب، به طور ذاتی از این موهبت الهی برخوردار هستند وجذابیت ویژگی منحصر به فردی است که تنها در برخی افراد وجود دارد. دراینجا ۸ راه پیشنهاد شده بر پایه پژوهش‌های علمی را ارائه می دهیم که با به کار گیری از آنها می‌توانید جذاب‌تر شوید.
چه چیزی باعث می‌شود تا افراد جذاب، و گاه بسیار جذاب باشند؟ تعمیم دادن محبوبیت بسیار دشوار است. برای نمونه، خلق و خو، تربیت فرهنگی و توانایی فرد در کنار آمدن با دیگران، تصورات کاملا متفاوتی را در مورد جذاب بودن و جذاب نبودن افراد ایجاد می‌کند. پژوهشگران ویژگی‌‌های مشترکی را یافته‌اند که موجب افزایش جذابیت افراد نسبت به دیگران می‌شود. این ویژگی‌‌های مشترک کمک می‌کنند تا دریابیم که چگونه باید خود را به جهان نشان دهیم.
در اینجا برخی از جالب‌ترین موارد علمی را به طور خلاصه بیان می‌کنیم. پیش از بررسی این موارد، در نظر داشته باشید که بخش عمده‌‌‌ای از پژوهش‌‌های علمی، تحت تاثیر مسائل مربوط به تمایل به جنس مخالف بوده و در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن مردم، گاهی اوقات در درجه اول بر اساس ویژگی‌های پیش پا افتاده یا عجیب و غریبی، به دنبال همسر می‌گردند. بنابراین، اگر ویژگی‌‌های خود را در این فهرست نمی‌بینید، ناراحت نشوید.ما در ادامه به شما کمک میکنیم تا به آن فردی که دوست دارید تبدیل شوید کافیست تک تک حرف هارا به خاطر بسپارید!

۱. شوخ طبعی فراموش نشود

شوخ‌ طبعی بسیارنکته مهمی است، به خصوص اگر مردی هستید که با یک خانوم قرار ملاقات دارید. مطالعه‌های زیاد نشان داده است که اکثر خانم‌‌ها، بیشتر جذب مردانی می‌شوند که آنها را می‌خندانند.منطقی است، زیرا خنده احساس خیلی خوبی برای فرد به ارمغان می آورد. ولی عجیب است که این مزیت در طرف دیگر صدق نمی کند. زنانی که مردان را می‌خندانند، به هیچ وجه از این برتری برخوردار نمی شوند. یعنی، مردان توجه زیادی ندارند که آیا همسر آنها می‌تواند آنها را بخنداند یا خیر. آقایان، مشکل کجاست؟
در مورد علت این تفاوت، حدس و گمان‌هایی وجود دارد. انسان‌شناس، گیل گرینگراس (Gil Greengross) در مجله‌ی «روانشناسی امروز» (Psychology Today) بیان می کند: «اثر حس شوخ‌طبعی بر جذب زنان را تا حد زیادی می‌توان اینگونه توضیح داد که افراد بامزه، اجتماعی‌تر و باهوش‌تر به نظر می‌رسند، و این همان چیزی است که زنان در همسر خود جستجو می‌کنند.»
ولی تا آنجا که به بحث ما مربوط است، بامزه بودن افراد از هر جنسیتی که باشند، صدمه‌‌‌ای به فرصت‌‌های آنها نمی‌زند
ولی اگر حد بی شوخی از بین نرود و به سمت مسخره کردن و تحقیر اون فرد نشه.

۲. دوستان زیادی داشته باشید

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که خودِ گروه‌‌های موسیقی جذاب به نظر می آیند، در حالی‌ که تک‌تک اعضای آنها به همان اندازه جذاب نیستند؟ خب جای تعجب ندارد زیرا درمطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌گو، مشخص شده است زمانی که افراد در گروهی قرار میگیرند، جذاب‌تر به نظر می‌رسند. نویسنده، جیمز هامبلین (James Hamblin)، به خوبی این تاثیر جالب را برای نشریه‌ی آمریکایی آتلانتیک (The Atlantic) بررسی کرده است.این حالت به احتمال زیاد به این دلیل رخ می‌دهد که مغز ما چهره‌ی گروهی از افراد را به صورت جمعی پردازش می‌کند،که موجب می‌شود تا هر چهره «معمولی‌تر» و در نتیجه جذاب‌تر به نظر برسد.
نویسنده درو واکر (Drew Walker) و ادوارد وول (Edward Vul) در مطالعه‌ی خود می‌نویسند: «همراه بودن با چند دوست می‌تواند استراتژی خوبی برای رفتن به قرار ملاقات باشد، به ویژه اگر ویژگی‌‌های چهره‌ی آنها یکدیگر را تکمیل کرده و موجب معمولی شدن خصوصیات غیرجذاب فرد شود.»
من زمان زیادی را صرف این مسئله نمی‌کنم که بدانم آیا چهره‌ی دوستان شما در کافی‌شاپ، خصوصیات فردی غیر‌جذاب شما را می‌پوشاند یا خیر. ولی در کل شاید بیرون رفتن با دوستان، نصیحت خوبی باشد.

 

۳. از حرف‌‌های بیهوده پرهیز کنید

پرسیدن اینکه «چند خواهر و برادر دارید؟»، روش جالبی برای شروع نخستین قرار ملاقات نیست. بنابراین بهتر است که پرسیدن این سوالات اساسی را به فرصت‌‌های بعدی موکول کنید مثلا امروز چطور بود چیکارکردی؟ که جا برای سوال ها و بحث های دیگر باز شود .
آرتور آرون (Arthur Aron) روانشناس دانشگاه ایالتی نیویورک، در تحقیقی که در سال ۱۹۹۷ دو گروه از افراد را جدا کرده و آنها را در دسته‌هایی دوتایی قرار داد، و به هر کدام ۴۵ دقیقه زمان داد تا به مجموعه‌ای از پرسش‌ها پاسخ دهند.
یک مجموعه شامل سوال در مورد مسائل کم‌اهمیت و بیهوده بود و مجموعه‌ی دیگر، از سوالاتی دقیق‌تر قرار داده بودند. افرادی که سوالات عمیق‌تری پرسیده بودند، ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کردند و حتی یک زوج، عاشق یکدیگر شدند.
بر اساس پژوهش‌های دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، باعث فعال شدن همان مناطق مغزی می‌شود که در زمان رابطه و یا خوردن غذای خوب، فعال می‌شود. البته به این معنی نیست که صحبت کردن در مورد خود، واقعا همان حس رابطه‌ یا غذای خوب را دارد. در حقیقت این کار موجب ایجاد حس شاد بودن را در شما به وجود می آورد. وقتی به کسی که او را دوست دارید اجازه می‌دهید به صورت عمیق در مورد خود صحبت کند نیز موجب شادی او می‌شوید.

۴. حالتی گشاده و پذیرا داشته باشید

به طور ساده اگر بخواهیم بیان کنیم یعنی دست به سینه نایستید. پژوهشگران دریافته‌اند که حالت‌های بدنی گشاده و پذیرا، و از نظر فیزیکی با اعتماد به نفس، موجب می‌شوند زمانی که کسی را برای نخستین بار ملاقات می‌کنید، جذابیت بیشتری برای شما داشته باشید. سعی کنید که با راحتی و آرامش بایستید،زیرا این کار نیز به شما کمک می‌کند (که البته کارایی و فایده‌ی آن فقط به قرارهای ملاقات محدود نمی‌شود).

۵. رهبر باشید

بیشتر مردم جذب قدرت می‌شوند. مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد در هر گروه، فکر می‌کنند که رهبر گروه از سایر افراد جذاب‌تر می باشد. برای نمونه، بر اساس یک مطالعه، کارمندان یک سازمان در مقایسه با افراد بیرون از آن سازمان مدیرعامل خود را جذاب‌تر می‌بینند.
نویسنده‌ی حوزه‌ی رهبری، کوین نیفین (Kevin Kniffin) و همکاران او به این نتنیجه رسیده اند که «برخلاف سنت‌های تحقیقاتی، که جذابیت فیزیکی ویژگی ثابتی در نظر گرفته می‌شود، دریافته‌‌های ما، عضویت در گروه اهمیت داشته و ذره‌بینی برای درک جذابیت فیزیکی رهبران آشنا به شمار می‌رود.»

۶. بیشتر لبخند بزنید

همیشه آزاردهنده‌ترین کار این است که به مردم بگویید بیشتربخندید. به ویژه به زنان گفته می‌شود که بیشتر مواقع لبخند بزنند. پژوهشگران در سوئیس در دو آزمایش، به بررسی رابطه‌ی میان جذابیت و لبخند زدن پرداختند.آنها دریافتند که هر چقدر لبخند شدیدتر باشد، چهره نیز جذاب‌تر به نظر می‌رسد.درحقیقت، چهره‌ی شاد، نبود جذابیت نسبی را جبران می‌کند.
 نتیجه میگیریم  که در زندگی روزمره، می‌ شود هر حالت چهره‌‌‌ای را که مدنظر دارید باشید . ولی اگر قصد دارید به شخصی ابراز عشق و علاقه کنید، به نمایش گذاشتن مکرر لبخندی گسترده،را امتحان کنید و ضرری برای شما ندارد.

۷. خوب باشید

ما این یکی را دوست داریم زیرا این مورد نیز حسی مشترک است. پژوهشی در کشور چین بر روی ۱۲۰ نفر، نشان داد زمانی که مردم از خوب بودن فردی خبردار می‌شوند، از نظر آنها چهره‌ی او جذاب‌تر به نظر می‌رسد. به گفته‌ی مولفین، یان ژانگ (Yan Zhang)، فنچانگ کنگ (Fanchang Kong)، یانلی زونگ (Yanli Zhong)، و هوی کو (Hui Kou)، « گاهی ویژگی‌های شخصیتی با جذابیت چهره مرتبط می‌شود، بی این معنی است ویژگی‌‌های شخصیتی مثبت موجب افزایش جذابیت چهره شده و ویژگی‌‌های شخصیتی منفی نیز موجب کاهش جذابیت ظاهری شما می‌شود.»
به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم اگر شخصی را دوست دارید، با او خوب باشید. در حقیقت، با افرادی که آنها را دوست ندارید نیز خوب باشید.این کار باعث می‌شود تا برای کسانی که دوست دارید، زیبا وجذاب به نظر برسید و دنیا جای بهتری باشد.

۸. خودتان باشید

در واقع،فقط یک راه برای جذاب بودن وجود ندارد.لازم به ذکر است که در مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مهم‌ترین عوامل، در تعیین چهره‌ی جذاب‌تر برای شما،محیط شماست. یعنی تجربه‌ها و اولویت‌‌هایی که یادگرفته ایید که مثلا موجب می‌شود ریش قرمز یا پوست گندم‌گون را دوست داشته باشید و آن را به ژن خود ترجیح دهید.همین حالت در مورد اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند نیز صادق می باشد.
مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۶، بر روی بیش از ۳۰۰۰ نفر نشان داد که در ابتدای هر رابطه، افراد بیشتر جذب شباهت‌ها می‌شوند نه تفاوت‌‌ها،پس احتمالا تظاهر به شخص دیگری بودن، به ضرر شماست.شاید افرادی وجود داشته باشند که عاشق ظاهر شما می شوند،درحالی‌ که افرادی دیگر هیچ علاقه‌‌‌ای به آنها نداشته باشند.شاید هم فردی اخمو باشید، مشکلی نیست. احتمالا کسی وجود دارد که این ویژگی و شخصیت شما برای او بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز باشد.
خلاصه‌ای از مقاله پیش‌رو در ویدیوی زیر آمده است.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin