رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

8 ترفند برای درمان حواس پرتی در محیط کار

8 ترفند برای درمان حواس پرتی در محیط کار
بازدید 1217

تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: رقیه بانژاد       صدابردار: فاطمه جمادی       تدوین گر: فاطمه جمادی

درمان حواس پرتی در محیط کار

تا حالا برایتان اتفاق افتاده که در پایان روز به خودتان بگویید «پس اینهمه زمانی که داشتم کجا رفت؟» شاید آن روز را با این هدف آغاز کرده بودید که یکسری عمل خاص را به اتمام برسانید، البته به جهت حواس‌ پرتی چیره به اینکار نشده بودید. رمز و کله زدن با موضوعات معدود عنایت‌خیس، یا این که به اصطلاح «خاموش کردن آتش‌ها»، خیلی‌های دیگر مثل شمارا هم از رسیدن به اهداف اساسی و بلندمدتشان باز داشته است.
البته در صورتی قرار باشد هر روز به حواس‌ پرتی خویش پرو پر و بال بدهید، بایستی عطای کسب‌وکارتان را به لقایش ببخشید. معالجه حواس‌ پرتی اهمیت ویژه‌ای دارد به این دلیل‌که این مسئله یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش بازدهی میباشد.

1. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه نمایید

سود این عمل چیست که لیستی از کارهای اساسی‌تان را صحیح نمائید و بعد از آن را پایین ماشین‌حساب و قبض تلفن و کارت بانک خویش بگذارید؟
در‌حالتی که قرار بوده اصلا چشم‌تان بهش نخورد، پس چرا زحمت نوشتنش به خود داده‌اید؟ لیست کارهایتان را بچسبانید جایی که در تیررس چشم‌تان باشد تا هر بار که خواستید تلفن همراه را بردارید یا کامپیوتر را خاموش و روشن کنید آن‌ را مشاهده کنید. یادتان باشد هر چیز که از دیده رود، از خاطر هم برود!

2. برای درمان حواس‌ ‌پرتی بهتر است درِ اتاق‌تان را ببندید

میدانم که به نظر می‌رسد دارم خلاف روش‌های درست مدیریتی را رواج می کنم. لابد می پرسید مگر قرار نیست درِ اتاق من به روی کارمندانم باز باشد تا مشکلاتشان را حل کنم؟
پس بگذارید به شما بگویم که درصورتی که جنابعالی نتوانی بر روی کارت تمرکز کنی، کارمندات مسلما یک ایراد بزرگ‌تر خواهند داشت: بایستی بروند دنبال کار جدیدی بگردند. یادتان باشد به عنوان کارآفرین، شما باید اول به شرکت رسیدگی نمایید بعد از آن به کارکنان. جدید، اگر پرسنل‌تان نتوانند چپ و راست بیایند ورِ دل‌تان بنشینند، شاید خودشان توانستند ابتکار عمل‌هایی به خرج دهند و خطاها را حل نمایند.

3. زمانی کسی وارد اتاق‌تان می‌شود بلند شوید و بایستید

البته که ایستادن برای ورود اشخاص به اتاق، نشانه‌ی عدم تکبر شماست، اما هدف شما از ایستادن این است که آن طرف نرود برای خودش یک صندلی پیدا کند و 3 ساعت جا خوش کند. خیلی‌ها در حالتی‌که چند دقیقه سرپا بایستند خسته می شوند و به محض اینکه کارشان با شما به آخر رسید به سر فعالیت خود بر‌می گردند. اگر هم دیدید کسی با این روش خسته نمیشود، از پشت میزتان بدور بزنید و او را تا دم در و احیانا سر راهرو همراهی فرمائید. بعد از آن معذرت خواهی نمایید و برگردید به اتاق‌تان.

۴. حواس‌پرت‌کُن‌ها را محصور نمایید

هر چند دقیقه یکبار ایمیل و فیسبوک و تلگرام و غیره را چک می‌کنید؟
 آیا خودتان جواب همه‌ی تماس‌های شرکت را می‌دهید یا کس دیگری را مسئول این‌ کار کرده‌اید؟
 آیا هر کسی وارد شرکت بشود و بگوید من با فلانی کار دارم می‌تواند سرش را بیندازد پایین و وارد دفترتان شود؟
این چیزها شما را از پرداختن به کسب‌و‌کار اصلی‌تان باز می‌دارد. تلاش کنید اوقات مشخصی را برای سر و کله زدن با این جور چیزها انتخاب کنید تا وسط یک کارِ واقعی حواستان پرت نشود.

5. عللِ «کار امروز به فردا انداختن‌ها» را ریشه‌یابی کنید

به عقب انداختن یک کار مهم، بیشتر از اینکه به حواس‌ پرتی ربط داشته باشد دلایل احساسی دارد.
 نکند میترسید که مهارت اجرا فلان فعالیت مهم برای کسب‌وکارتان را ندارید؟
یااینکه احساس میکنید در زمینه ی کاری داده ها کافی در چنگ ندارید؟
 یا این که نگرانید که در‌حالتی که فلان پروژه را تمام کردید، گام بعدی‌تان چه خواهد بود؟
برای اینکه به درمان حواس پرتی خود یاری کنید، به یک قلم و برگه و یه خرده فرصت احتیاج دارید تا بنشینید و دلایل به تعویق انداختن کارهایتان را لیست نمائید و ملاحظه کنید که چطور میتوانید هر مورد را برطرف نمایید.

6. لقمه های کوچک بردارید

اگر یک روز کاری گیج‌کننده نصیب‌تان شود، بعید می‌دانم که آن روز بتوانید پروژه‌‌ی بزرگی را به اتمام برسانید. بد نیست بدانید که در طی 15 یا 20 دقیقه در طول روز، کارهایی را می‌توانید به اتمام برسانید که فکرش را هم نمی‌کردید. منتظر این نباشید که سرتان خلوت شود و یکهو کلی وقت به دست بیاورید تا همه‌اش را به آن پروژه‌ی طولانی اختصاص بدهید. این کار شدنی نیست.

7. برای درمان حواس‌ پرتی بایستی میز کارتان را خلوت کنید

برای درمان حواس پرتی خویش، دور و برتان را خلوت کنید. اگر آماده‌ی استارت زدنِ یک پروژه بزرگ هستید، محل کارتان را از هر چیزی که شما را یاد کارهای کوچکِ دیگر می‌اندازد، خالی کنید. زیرا به طرفه‌العینی گول یک کار 2-3 دقیقه‌ای را می‌خورید و آن اصلِ کاری را ول می‌کنید و می‌روید دنبال کارهای کم اهمیت‌تر. هدف از جمع و جور کردن میزِ کار این است که دچار حواس‌ پرتی بصری نشوید.

8. بچسبید به کار

یک فعالیت دیگر برای درمان حواس پرتی اینست که در را ببندید، تلفن همراه‌تان را خاموش نمایید، میزتان را خلوت کنید و بچسبید به کار. پشت در اتاق‌تان نوشته‌ای با این مضمون آویزان کنید: «به جز قطع نخاع، سوختگی شدید یا استعفا، هر چیزی که دارید را نگه‌ دارید و فردا به من بگویید.» اگر خود را از شر همه‌ی این بهانه‌ها و حواس‌ پرتی‌ها راحت کنید، شاید خیلی سریع‌تر از آن‌ چیزی که انتظار دارید، بتوانید به بزرگترین اهداف کاری‌تان دست پیدا کنید.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin