رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

چطور بعد از فارغ التحصیلی سریع تر کار پیدا کنیم

چطور بعد از فارغ التحصیلی سریع تر کار پیدا کنیم
بازدید 1167

چطور بعد از فارغ‌التحصیلی سریع‌تر کار پیدا کنیم

تقریبا همه ما به امید اینکه آینده بهتری داشته باشیم، درس خواندیم و می‌خوانیم. درس خواندن را مسیری می‌بینیم که از طریق آن به شغل مناسبی برسیم و در نهایت با استفاده از شغل‌مان، به آرزوهایمان برسیم. اما اصولا نمی‌شود. معمولا بعد از فارغ‌التحصیلی وقتی به دنبال کار باشید، سابقه کار از شما می‌خواهند یا باید دوره‌های کارآموزی طولانی را بگذرانید که در نهایت معلوم نیست به کاری ختم شود یا نه. در نهایت هم شما می‌مانید و یک دنیا آرزوی نرسیده و مسیری مبهم.
اما شاید واقعا همه چیز این همه ناامیدانه نباشد. افراد زیادی هستند که در این شرایط شغل مناسبی دارند، بی‌وقفه تلاش می‌کنند و به آرزوها و خواسته‌هایشان می‌رسند.

با قدرت چهار عبارت پیش روید

فارغ‌التحصیلی پایانی برای همه امیدها نیست. در واقع شما باید باور کنید که برای موفقیت معجون خاصی وجود ندارد. هیچ کس تا به حال با سبک زندگی نادرست به موفقیت نرسیده است. پیشرفت شغلی ساده است، اگر اصول آن را فراموش نکنید. چهار عبارت زیر، قدرت شما در رسیدن به اهداف است:
– تفکر مثبت
– رعایت اصول
– فعال بودن
– تاثیرگذار بودن
مگر می‌شود مدیری در کسب و کار خود کارمندی با چنین ویژگی‌هایی را از دست بدهد؟ چنین فردی به سختی پیدا می‌شود. اگر شما این ویژگی‌ها را در برنامه توسعه فردی خود در نظر بگیرید، شانس استخدام بالایی بعد از فارغ‌التحصیلی پیدا می‌کنید. علاوه‌بر شانس استخدام، هیچ وقت نگران بیکار شدن هم نخواهید بود.

هیچ ماهی پرواز نمی‌کند!

تا به حال شنیده‌اید که پرنده‌ای شنا‌کننده ماهری باشد؟ یا ماهی بتواند پرواز کند؟ عجیب نیست اگر از یک ماهی انتظار پرواز داشته باشیم؟ واقعیت این است که باید در مهارتی که خوب هستید، رشد کنید. نیاز نیست آچار فرانسه باشید. کافی است بعد از فارغ‌التحصیلی در یک مهارت عملکرد موفق‌العاده پیدا کنید. با خود روراست باشید. ببینید در چه مهارتی قوی هستید. سپس مهارت خود رابه خوبی تقویت کنید. هیچ‌‌کس در دنیا وجود ندارد که همه کارها را به خوبی انجام دهد. قرار گرفتن در موقعیتی که در آن خوب نیستید تنها شما را سرخورده می‌کند.

تغییر کنید تا دیده شوید

پیشرفت شغلی و موفقیت در گرو تغییر است. مسیر شغلی یکی از بخش‌های مهم در سبک زندگی که معمولا باید قبل از فارغ‌التحصیلی آن را برای خود روشن ترسیم کنید. تغییر کنید تا به بهترین نسخه خود تبدیل شوید. دلسرد نشوید، یادتان باشد که شکست راه پیروزی را نشان می‌دهد. زمانی که ساکن باشید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. موفقیت در انتظار کسانی است که تغییر می‌کنند و نمی‌ترسند.

صداقت، اصلی مهم در پیشرفت شغلی

صادق باشید! مطمئن نیستید؟ بپرسید. خودتان را مشتاق به یادگیری نشان دهید. اگر در مجموعه‌ای رو به پیشرفت باشید، هیچ گاه کنار گذاشته نمی‌شوید. هیچ فردی بدون اشتباه نیست. اگر اشتباه کردید، بگویید. اما اشتباه خود را تکرار نکنید. یک بار برای اشتباه کافی است. در مورد مهارت‌های خود صادقانه صحبت کنید.

برای پیدا کردن شغل راهنما داشته باشید

ابتدا تصمیم بگیرید که چه شغلی مدنظرتان است. راهنما شغلی به معنای برنامه‌ریزی جهت رسیدن به شغل مورد نظر است. در این برنامه‌ریزی باید دوره‌های مدنظر خود را بنویسید. به عنوان پیشنهاد، یادگیری زبان جدیدی را در برنامه خود قرار دهید. تنظیم راهنما شغلی به شما کمک می‌کند تا مسیرتان را واضح ببینید.

موقعیت‌های شغلی خود را فهرست‌بندی کنید

در هر رشته‌ای که درس خوانده باشید، موقعیت‌های شغلی متفاوتی در انتظار شماست. موقعیت‌های شغلی با توجه به مدرک شما هم تعیین می‌شود. مهم نیست که در جامعه کدام شغل از همه پرطرفدارتر است. مهم این است که کدام موقعیت شغلی شما را خوشحال می‌کند.

اوضاع بازار را تحلیل کنید

تا به حال نام جدول SWOT به گوشتان خورده؟ این جدول یکی از قدرتمندترین ابزار جهت تحلیل شرایط است.
– S به معنای نقاط قوت
– W به معنای نقاط ضعف
– O به معنای شانس ها
– T به معنای راه‌حل
جدول ذکرشده در زمینه موفقیت شغلی هم به کمک شما خواهد آمد. سوالات زیر را با توجه به ۴ مولفه ذکر شده در جدول بررسی کنید.
۱. برای موفقیت در شغل موردنظر چه مهارت و توانایی‌هایی نیاز است؟
۲. نیاز به چه مدرک یا مجوزی دارید؟
۳. چه چالش‌‌هایی وجود دارد؟
۴. پیشرفت در شغل مورد تقاضا تا چه حد است؟
بررسی این ۴ سوال با دید نقاط ضعف، نقاط قوت، چالش‌ها و راه‌حل مشکلات، به شما کمک می‌کند. در نتیجه در انتخاب شغلی که باعث موفقیت‌‌تان شود، هوشمندانه‌تر تصمیم خواهید گرفت.

رزومه قدرتمند، بیانگر توامندی شما

پیش از آنکه به مجموعه‌ای ملحق شوید، رزومه شما بررسی می‌شود. در نتیجه سعی کنید رزومه‌ای کامل و قدرتمند داشته باشید. از رزومه‌سازهای آنلاین، شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، طراحی‌های گرافیکی و غیره استفاده کنید. چنین رزومه‌ای شما را حرفه‌ای جلوه خواهد داد و سبب پیشرفت شغلی شما می‌شود.

به کارآموزی فکر کنید

از کارآموزی نترسید. اما دقت کنید که زمان خود را در چه موقعیتی و برای چه هدفی صرف می‌کنید. هدر دادن زمان علاوه‌بر کاهش شانس شما در موفقیت شغلی، باعث دلسردی می‌شود. برای کارآموزی شرکت یا مجموعه‌ای را انتخاب کنید که واقعا چیز جدیدی به شما یاد می‌دهند و احتمال استخدام در آنجا برایتان غیرممکن نیست.

پیدا کردن شغل، به سادگی آب خوردن

فارغ‌التحصیلی برای برخی به معنای شروع بیکاری است، به خصوص در این روزها که برخی متخصصین هم بیکار هستند، اما افرادی وجود دارند که نه تنها مشغول به کار هستند و شغل‌شان را دوست دارند، بلکه درآمد خوبی هم کسب می‌کنند. تنها کافی است خودتان را ثابت کنید. به تعداد انسان های روی زمین، فرصت های شغلی وجود دارد. تنها دلیل اینکه بسیاری از افراد در کار کردن مشکل دارند، خودشان هستند.
برای کار آماده باشید. از سختی کار لذت ببرید. با گذشتن از سختی‌ها تبدیل به الماسی شوید که همه به دنبالش هستند.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin