رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

هفت راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

هفت راهکار برای محبوبیت در محیط کاری
بازدید 1160

هفت راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

ما در طول روز بیشتر وقت های بیداری‌مان را مشغول کارهستیم؛یا در جلسه‌ایم یا دردفتر خود نشسته‌ایم و به کارها رسیدگی می‌کنیم. ناگزیر در این ساعات طولانی گاهی با همکاری بدقلق یا رئیسی متکبر مواجه می شویم. برقراری ارتباط با چنین افرادی سخت است اما غیرممکن نمی باشد. خصوصا که ما برای موفقیت به این روابط کاری نیازمندیم. روابط سازنده،درعین حال که دستاوردهای کاری را تقویت می کند باعث می‌شوند از محیط کاری لذت بیشتری ببرید.درادامه، هفت راهکار برای برقراری ارتباط بهتر با بالادستی‌ها،‌ زیردستان،همکاران ومشتریان‌تان ارائه کرده‌ایم و باعث محبوبیت بیشتر شما در محیط کاری می‌شود.

۱. به وقتِ دیگران احترام بگذارید

اگر نمی‌خواهید در بین همکارانتان منفور بشوید، از آن دسته افرادی نباشید که بی‌خبر سر و کله‌شان در دفتر این و آن پیدا می‌شود. حضور شما ناخوشایند خواهد بود چون همه می‌دانند که باز هم آمده‌اید تا یک سؤال بی‌ربط بپرسید یا حرف بی‌فایده‌ای بزنید. اگر مدام مزاحم کار دیگران شوید یا یک سؤال ۳۰ ثانیه‌ای را ده دقیقه طولش بدهید به زبان ساده وقت آنها را طلف کنید،‌ مطمئنا در صدر لیست افراد آزاردهنده‌ی دفترتان جای خواهید گرفت!
این احترام را باید در مسائل دیگر هم لحاظ کنید.مثلا،‌اگرچیدمان دفتر طوری است که همکارانتان می‌توانند صدای شما را بشنوند، با پایین آوردن صدا موقع صحبت کردن و اجتناب از حرف زدن با آنها وقتی می‌بینید مشغول کار هستند برای آنها احترام قائل شوید. در یک کلام: حرفه‌ای رفتار کنید.

۲. مراقب ایمیل‌هایتان باشید

ایمیل تأثیر بلندمدتی دارد.اگر یک ایمیل فتنه‌انگیز در مورد یکی از کارکنان برای کس دیگری بفرستید ممکن است قبل از اینکه بفهمید، دست به دست بشود و در دست آخر به دست همان کسی برسد که متن را درباره‌اش نوشته‌ شده است. یک ایمیل بد علاوه بر این که می‌تواند برای همیشه روابط کاری شما را با یک همکار از بین ببرد، تهدیدی هم برای وجهه‌ی کاری شماست.
اگر نیاز دارید درباره‌ی همکارتان غر بزنید یا پشت سرش غیبت کنید این کار را دور از محل کار و ترجیحا با دوستی قابل اعتماد یا همسرتان انجام دهید. حتی اگر می‌خواهید دق و دلی‌تان را سر همکاری خالی کنید یادتان باشد که هیچ‌وقت آن را مکتوب نکنید و به صورت رو در رو بیان کنید!

۳. مثبت باشید

دوستی دارم که همیشه می‌گوید :«آدم‌ها جذب افراد مثبت می‌شوند چون این افراد با رفتارشان باعث می‌شوند دیگران احساس انگیزش و الهام از شما دریافت کنند.آدم‌های مثبت بیشتر قابل اعتماد مدیران برای انجام پروژه ها هستند.چون رفتار بیانگر از حمایت نسبت به سازمان و کارشان دارد.»
البته باید مراقب باشید که در مثبت بودن زیاده‌رو نباشید یعنی آدمِ زیادی خوش‌بین می‌تواند آزاردهنده باشد، به خصوص وقتی سایرین تحت فشار تحویل کار در موعد مقرر هستند یا مشکلی دارند.با این حال،اگر بتوانید در هر حالتی رویکرد مثبت خود را حفظ کنید،احتمال بیشتری دارد که بتوانید فشارهای مختلف و زیادی را که هر روز با آنها مواجه خواهید شد مدیریت کنید.

۴. علایق مشترک را پیدا کنید

چه برای اولین بار با یک مشتری جلسه داشته باشید چه کنارغریبه‌ای سرگرم وقت‌کشی بین جلسات باشید، بهترین چیزی که به شما کمک می‌کند ارتباط برقرار کنید یافتن علایق مشترک است. بد نیست کار را با این پرسش که آیا آخرهفته‌ی خوبی داشته‌اند سر صحبت را باز کنید یا به یک برنامه‌ی تلویزیونی مهم مثل یک بازی فوتبال اشاره کنید.
اگر بتوانید از این طریق پیوند مشترکی ایجاد کنید،مرتبه‌ی بعدی که آن فرد را دیدید حرفی برای گفتن به هم خواهید داشت.اگرآن فرد مشتری شما باشد،‌نه تنها در خاطرش خواهید ماند بلکه احتمال اینکه جلسه‌تان نتیجه‌ی خوبی داشته باشد هم بیشتر می‌شود.

۵. گوش بدهید

دیل کارنگی (Dale Carnegie) می‌گوید:«مهم‌ترین مهارت ارتباطی که درعین حال ساده‌ترین آنها هم هست،گوش‌ دادن است.» آدم‌ها جذب کسانی می‌شوند که به شنیدن حرف‌هایشان علاقه نشان می‌دهند و نه حرف آنها را قطع می‌کنند ونه در میانه‌ی صحبت توجه‌شان به جای دیگری معطوف می‌شود.در حین صحبت کردن دیگری به جای اینکه فکر کنید در ادامه چه حرفی می‌خواهید بزنید واقعا به او گوش بدهید و اگر لازم شد در گفتگوی بعدی به او نشان بدهید که حرف‌هایش را به یاد دارید.
مهارت‌های شنیداری در روابط با مافوق به طور خاص اهمیت دارند.همکاران دوست دارند بدانند که شکایات و مشکلاتشان شنیده می‌شود.رهبران می‌توانند به سادگی،‌با گوش‌دادن و توجه کردن به آنچه کارمندان‌شان می‌گویند رضایت کارکنان را جلب می کنند.

۶. حمایت‌گر باشید

«به هم لطف کردن» بخش مهمی از کسب‌وکار می باشد.به نظر نیل فوگارتی پیش از اینکه از کسی بخواهید برای شما کاری ویا لطفی  کند چیزی به او پیشنهاد بدهید. پیش از آنکه از دیگران بخواهید برای کار شما سرمایه‌گذاری کنند یا در وبلاگ‌شان شما را تبلیغ کنند،‌ازآنها در شبکه‌های اجتماعی حمایت کنید.
اگر یک کارآفرین حمایت‌گر و سخاوتمند باشید دیگران به صورت طبیعی جذب شما می‌شوند.این مسئله در مورد محیط دفتر هم صدق میکند چرا که افراد دائما برای انجام پروژه‌ها به کمک نیاز دارند.به جای آنکه همیشه از دیگران بخواهید به شما لطف کنند، هر جا که همکاری را غرق در کار دیدید پیشنهاد کمک بدهید.

۷. چُغُلی نکنید

اگر می‌خواهید برای خودتان دشمن ‌تراشی کنید،پس مستقیم به سراغ مافوق همکاران‌تان بروید و پیش او از آنها گله و شکایت کنید. یا برای مثال  مافوق را در لیست گیرندگان ایمیلی قرار دهید که در آن از فلان همکارتان بدگویی کرده‌اید (چه مستقیم خطاب به خود آن همکار باشد چه دیگری). بخواطر دارید گفتیم ایمیل چطور دست به دست می‌چرخد تا مستقیم به دست کسی که نباید، برسد؟ بله،‌ تبریک می‌گویم، دشمن شما حاضر و آماده برای شماست.

اگر با کسی مشکلی و از دست او دلخور شده اید دارید مستقیم با خودش صحبت کنید.اگر بارها این کار را کردید و نتیجه‌ای نگرفتید راه دیگری برای انجام این کار یافت کنید. اگر احساس کردید رفتار آن شخص کل مجموعه،شرکت یا تیم یا هرجایی که مشول به کار در آن هستید را به خطر انداخته است آن‌وقت سراغ مافوق‌تان بروید و بگذارید او مسئله را حل و فصل کند.

حرف آخر

روابط قوی و مثبت باعث می‌شوند هر کاری مفیدتر و لذت‌بخش‌تر باشد. اگر هر روز با همکاران‌تان تعامل داشته باشید متوجه خواهید شد که افراد هنگام نیازتان تمایل بیشتری برای کمک به شما پیدا میکنند. بسیاری از نکات که بیان شد را می‌توانید در روابط با اعضای خانواده،‌ دوستان و افراد غریبه‌ هایی که در طول روز با آنها برخورد دارید هم به کار ببرید.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin