رسانه اینترنتی دیدوشنو
بونوبو
بازدید 1166
ریحانه رحیمی 562 روز پیش

سخنرانی تد (ted talk ) نبوغ ملایم بونوبوها. اجرای: سوزان سواج

 

موضوع: نبوغ ملایم بونوبوها.

سخنران : سوزان سواچ

دسته بندی: سخنرانی تد

زمان : 17 دقیقه

سخنرانی تد :نبوغ ملایم بونوبوها. اجرای سوزان سواج

کار Savage - کار رومبو با میمون های بونوبو ، که می تواند زبان گفتاری را درک کند و با تماشای وظایف یاد بگیرد ، مخاطب را وادار می کند که در مورد اینکه یک گونه چه کاری را می تواند انجام دهد ، توسط زیست شناسی تعیین می کند - و چقدر با قرار گرفتن در معرض فرهنگ ، مخاطب را وادار می کند. این سخنرانی در یک کنفرانس رسمی TED ارائه شد و توسط ویراستاران ما درسایت دیدو شنو ارائه شد. درباره سخنران: Susan Savage-Rumbaugh · مقام اوليه سوزان Savage-Rumbaugh در کار مادام العمر خود با شامپانزه ها و بونوبوها پیشرفتهای شگفت انگیزی داشته است و این حیوانات را در چیدن زبان و سایر رفتارهای "هوشمندانه" مهارت نشان می دهد. چرا باید گوش کنیم؟ سوزان Savage-Rumbaugh وارد بحث بزرگی در مورد هوش و غریزه - در مورد آنچه ما را انسان می کند - یک آچار میمون کرده است. کار او با میمون ها شیوه جدیدی را برای بررسی ویژگی های واقعی و مشخص انسانی انسان مجبور کرده است و سوالات جدیدی در مورد اینکه آیا برخی توانایی های ما به "گونه ها" نسبت می دهیم در واقع به دلیل محیط اجتماعی یک حیوان است؟ او معتقد است که فرهنگ و سنت ، در بسیاری از موارد بیش از زیست شناسی ، می تواند تفاوت بین انسان و سایر نخستی ها را به حساب آورد.

 

سوزان سواج 

Name : Sue Savage
متولد : 1946
احل: ایالات متحده آمریکا
مدیر اجرایی گرت ایپ تر

سوزان سواج

 روان‌شناس و نخستی‌شناس آمریکایی است که بیش از همه به خاطرِ کار با دو بونوبو، به نام‌هایِ کنزی و پنبنیشا معروف است. مطالعهٔ او، شاملِ بررسیِ توانایی‌هایِ شناختی و زبانیِ این بونوبوها، به وسیله  لکسیگرام‌ها و صفحه‌کلیدهایِ کامپیوتری امکان پذیر بوده است. او که تحقیق‌هایش را نخستین بار در مرکز پژوهش‌هایِ زبانیِ دانشگاه ایالتی جورجیا در آتلانتایِ جورجیا شروع کرد هم اکنون به عنوانِ مدیرِ اجرایی در پروژهٔ گریت ایپ تراست در دی موین، آیووا به فعالیت می‌پردازد.

تحصیلات
سویج-رامبا در سال ۱۹۷۵ دورهٔ دکترایِ خود را در دانشگاه اکلاهما گرفت ، او پیش از این مدرکِ فوق لیسانس خود را نیز از همین دانشگاه دریافت کرده بود. در سالِ ۱۹۹۷، دانشگاه شیکاگو و در سالِ ۲۰۰۸ دانشگاه ایالتی میزوری به او مدرکِ پی‌اچ‌دیِ افتخاری اعطا کردند.

پژوهش‌ها
سویج-رامبا به عنوانِ اولین و تنها دانشمندی که بر رویِ زبان‌آموزیِ بونوبوها کار کرده در سالِ ۲۰۰۵ به پروژهٔ «گریت ایپ تراست» پیوست. او پیش از این ۲۳ سال با بخشِ پژوهشِ زبانِ دانشگاهِ جورجیا بر رویِ این موضوع کار کرده بود. در سالِ ۲۰۱۱، دکتر سو، توسطِ مجلهٔ تایم، به عنوانِ یکی از تاثیرگذارترین ۱۰۰ شخصیتِ جهان برگزیده شد.

در دانشگاهِ جورجیا، دکتر سویج-رامبا، تلاش کرد تا پیشگامِ برخی از فناوری‌هایِ جدید برایِ زبان‌آموزی به نخستی‌سانان باشد. دیدگاه‌هایِ او دربارهٔ زبان، در زبان‌شناسی، روان‌شناسی و دیگر علم‌هایِ مرتبط با مغز و ذهن، بسیار موردِ مجادله و بحث بوده است. او معتقد است که زبان، خاصِ انسان‌ها نیست و دیگر اعضایِ گونه‌ی کپی‌ها (همچون شامپانزه و بونوبو) نیز تواناییِ یادگیریِ آن را دارند. به عنوانِ مثال استیون پینکر، دانشمندِ سرشناسِ علوم شناختی، دیدگاه‌هایِ سویج-رامبا و همفکران‌اش را در کتابِ معروفِ غریزه زبان، به شدت موردِ انتقاد قرار داده است. پینکر معتقد است که کنزی و دیگر نخستی‌سانانِ غیرِانسان، بسیاری از بنیادی‌ترین ویژگی‌هایِ زبان را دارا نیستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin