رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

10 توصیه برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

10 توصیه برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان
بازدید 1342

10 توصیه برای ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس از حس توانایی می‌آید. یک کودک با اعتماد به نفس به درکی مثبت و واقعی از توانایی‌های خود نیاز دارد. این اعتماد به نفس، از دل پیروزی‌های کوچک و بزرگ بیرون می‌آید. کلمات تشویق کننده شما می‌ تواند این اعتماد به نفس را به وجود بیاورد، به خصوص زمانی که شما به تلاش‌ها یا توانایی‌های خاص کودک‌تان اشاره می‌کنید. 

1. عاشق کودک خود باشید

این موضوع بسیار واضح و آشکار است اما مهم‌ترین چیزی است که می‌توانید به کودک خود بدهید. همیشه عشق کافی به او بدهید. کودک شما نیاز دارد که حس پذیرفته شدن و دوست داشته شدن بکند که این احساس از خانواده شروع شده و به دیگر گروه‌ها مانند دوستان، همکلاسی‌ها، هم تیمی‌های ورزشی و جامعه می‌رسد.
اگر بر سر کودک فریاد کشیدید یا او را نادیده گرفتید یا هر اشتباه دیگری کردید، کودک خود را در آغوش بگیرید و به بگویید متاسفید و دوستش دارید. عشق بدون قید و شرط، ستون محکمی برای اعتماد به نفس کودکان می‌سازد.

2. لازم باشد، تحسین کنید

تحسین کردن کودکان و دادن بازخورد مثبت به آن‌ها بسیار مهم است زیرا کودکان – به ویژه کوچک‌ترها – ارزش و پیروزی خود را با فکر شما اندازه می‌گیرند. اما تحسین شما باید واقع بینانه باشد. اگر کودک‌تان در چیزی باخت بدهد یا در مهارت خاصی استعداد ندارد، سعی و تلاش او را تحسین کنید اما به طور غیر واقعی نتایج را تحسین نکنید. به کودک‌تان اطمینان دهید که هیچ مشکلی ندارد اگر نتواند کاری را به طور کامل انجام دهد.

3. به کودک خود کمک کنید تا اهداف واقعی تعیین کند

کودک‌تان را راهنمایی کنید تا اهداف واقعی داشته باشد تا از احساس شکست جلوگیری شود. درمورد مراحل کوتاه مدتی که می‌تواند در مسیر بردارد با او گفت و گو کنید.

4. عشق به خود را نشان دهید

قبل از این‌که عشق را به کودک خود یاد بدهید، باید خودتان را دوست داشته باشید. می‌توانید این رفتار را با پاداش دادن و تحسین خود در زمان انجام کار درست نشان دهید. مثلا اگر در مسابقه دو ماراتن برنده شدید، در شغل خود ترفیع گرفتید یا یک مهمانی شام را با موفقیت برگزار کردید، موفقیت‌های خود را با کودکان‌تان جشن بگیرید.

5. انعطاف را به او بیاموزید

هیچ کس، همیشه و در همه چیز موفق نمی‌شود. همیشه عقب نشینی‌ و شکست‌، انتقاد و درد وجود دارد. به جای پذیرفتن اتفاقات به عنوان شکست‌ و ناکامی، از این موانع به عنوان تجارب یادگیری استفاده کنید.
کودکان یاد می‌گیرند که این شکست‌ها بخش عادی زندگی هستند و می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. اگر کودک شما در کاری عملکرد ضعیفی دارد، او را با ترحم و دلسوزی خفه نکنید.

6. استقلال و ریسک را تلقین کنید

کودکانی که اعتماد به نفس دارند مایلند بدون ترس از شکست، چیزهای جدید را امتحان کنند. موقعیت‌هایی پیش بیاورید که بتواند خودش کارها را انجام دهد و مراقب باشید که موقعیت بی‌خطر و امن باشد اما بعد از آن به او فضا بدهید.
سفرهای یک روزه و بیرون رفتن، تفریح های جدید، تعطیلات و مسافرت با هم تیمی ها یا هم کلاسی‌ها می‌تواند افق دید کودک شما را وسعت دهد و باعث ‌شود او به توانایی خود در کنترل موقعیت‌های جدید، اعتماد کند.

7. او را به ورزش یا دیگر فعالیت‌ها تشویق کنید

ورزش در ایجاد اعتماد به نفس کودکان ، نه تنها به پسران بلکه به دختران نیز کمک می‌کند. آن‌ها یاد می‌گیرند که می‌توانند تمرین کنند، بهتر شوند و به اهداف‌شان برسند. همچنین، یاد می‌گیرند تا نقاط قوت خود را بشناسند، ضعف‌های خود را بپذیرند یا اینکه آن را تقویت کنند، شکست را کنترل و حلقه دوستان‌شان را بزرگ‌تر کنند و کار تیمی را یاد بگیرند.

8. از پیگیری خواسته‌شان حمایت کنید

هر کسی در کاری توانایی و استعداد دارد و خیلی خوب است اگر کودک‌تان آن چیز را کشف کند. به عنوان والدین، به علایق کودک خود احترام گذاشته و او را تشویق کنید حتی اگر شما آن کار را دوست ندارید. زمانی که کودک‌تان کار مورد علاقه خود را انجام داد، او را تحسین کنید.

9. قانون تعیین کنید و جدی باشید

زمانی که کودکان بدانند چه کسی مسئول است و باید منتظر چه چیزی باشند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. حتی اگر کودک‌تان فکر کند قوانین شما خیلی سخت است، باز هم زمانی که قانون تعیین و مدام آن‌ها را اعمال می‌کنید، در کارهایی که می‌توانند انجام دهند و کارهایی که نمی‌توانند انجام دهند، اعتماد به نفس خواهند داشت.
اما به یاد داشته باشید که شما والدین او هستید نه یک دوست صمیمی. زمانی که کودک شما تحت فشار همسالان خود قرار داشته باشد، از داشتن توانایی و اعتماد به نفس کودکان در نه گفتن، خوشحال می‌شود.

10. مهارت‌های ارتباط را آموزش دهید

اعتماد در روابط، کلیدی برای اعتماد به نفس کودکان شما است. مهم‌ترین ارتباط اولیه، ارتباط عاشقانه پدر و کودک است. اما زمانی‌ که حلقه اجتماعی فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود، به او کمک ‌کنید ببیند کارهایش چه اثری بر دیگران می‌گذارد و به او کمک کنید یاد بگیرید زمانی که کارهای شخص دیگری بر او تاثیر می‌گذارد، چطور لایه درونی اعتماد خود را حفظ کند. به عنوان والدین، وظیفه ندارید هر موقعیت را درست کنید و بهتر است به کودک خود همدلی، مهربانی، ابراز وجود را یاد دهید تا بالا و پایین‌های روابط را کنترل کند.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin