رسانه اینترنتی دیدوشنو
2

رازهای رسیدن به انضباط شخصی و موفقیت

دوست داشتن خود
بازدید 1503

تهیه کننده: محمد برات زاده      گوینده: فاطمه بخت بلند    صدابردار: آرزو خراشادی     تدوین گر: فاطمه جمادی

رازهای رسیدن به انضباط شخصی و موفقیت چیست؟

مفهوم انضباط شخصی چیست؟
معجزات نظم شخصی یا نظم درونی چیست و چگونه می‌توان به آن دست‌یافت؟
این موضوع یک راهنمای تمام‌عیار برای آشنایی با انضباط شخصی و دستورالعمل کسب آن برای موفقیت است.
امروزه عوامل بسیاری در دستاوردها و شادی‌های ما تأثیرگذار هستند؛ اما چه باور کنید چه باور نکنید، تنها یک مورد وجود دارد که موفقیت پایدار و طولانی‌مدت را در همه جنبه‌های زندگی برایمان به ارمغان می‌آورد و آن چیزی نیست جز انضباط شخصی. حتی اگر پای رژیم غذایی، تناسب‌اندام، وابستگی‌ها و روابط کاری‌تان هم در میان باشد، بازهم اولین و آخرین حربه شما برای تحقق رؤیاها، رسیدن به یک سبک زندگی سالم و در نهایت شاد، فقط و فقط نظم شخصی یا همان نظم درونی است. بر اساس مطالعاتی که در سال 2013 توسط ویلهلم هافمن پایه‌گذاری شده بود، محققان دریافتند افرادی که از خویشتن‌داری بیشتری برخوردار بودند، شادتر از دیگران زندگی را سپری می‌کردند. حال برای این‌که به سؤال بالا پاسخ دهیم بهتر است ابتدا به مفهوم انضباط فردی بپردازیم.

انضباط شخصی یا نظم درونی چیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم، نظم شخصی توانایی انجام کاری است که باید انجام دهید. از تعابیر دیگری که مکرراً از آن به‌عنوان انضباط شخصی یاد می‌شود، “رد شدن از آسایش و راحتی موقت برای رسیدن به یک موفقیت پایدار و ابدی” است. به طور مثال اگر قصد دارید فردی موفق با وضعیت جسمی سالمی باشید باید هر روز ساعت 5 صبح، قید خواب شیرین صبحگاهی را بزنید و بعد از ورزش به امور خود بپردازید. حال به آزمایش سال 2013 بازگردیم. هافمن و همکارانش دریافته بودند که افراد خویشتن‌دار کسانی هستند که در وهله اول به انضباط شخصی دست یافته‌اند و توانایی برخورد با تعارضات لحظه‌ای را در خود پرورش داده‌اند. این افراد وقت کمتری را صرف بحث و مجادله با دیگران می‌کنند و به‌راحتی تصمیمات مثبتی می‌گیرند. از معجزات انضباط شخصی این است که افراد در هر شرایطی کاملاً منطقی و به‌دوراز استرس و اضطراب تصمیم می‌گیرند، بدون آنکه هیجانات و احساسات در قلمرو انتخابات آن‌ها پا بگذارند. برخلاف آنچه تصور می‌شود، نظم درونی یک رفتار اکتسابی است؛ یعنی برای رسیدن به آن به تکرار و تمرین نیاز دارید. ازاین‌رو ما ۵ روش اثبات شده برای بهبود انضباط شخصیتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند تا عادات خوبی ایجاد کنید، چیزهای بد را تغییر دهید و خویشتن‌داری را با ایجاد تغییراتی ساده در زندگی روزمره خود تقویت کنید.

پنج گام مهم برای رسیدن به انضباط شخصی

۱. وسوسه‌ها را دور بریزید

یکی از مهم‌ترین‌ها و اولین قدم‌ها در کسب خویشتن‌داری و بهبود انضباط شخصی این است که تمامی وسوسه‌ها و عوامل حواس‌پرتی را از خود دور کنید. “از دل برود هرآنچه از دیده رود”، شاید این ضرب‌المثل قدیمی هم به گوش شما رسیده باشد که دستورالعمل بسیار ملموسی برای دور انداختن تمام حواس‌پرتی‌هاست.
به‌عنوان‌مثال وقتی قصد دارید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید، از خوردن هله‌هوله اجتناب می‌کنید حال همین عادت را به جنبه‌های دیگر زندگی‌تان نیز تعمیم بدهید؛ مثلاً موقع کار در اداره تلفن همراه خود را خاموش کنید یا از نرم‌افزارها یا افزونه‌هایی نظیر سلف کنترل (self control) استفاده کنید تا از دسترسی شما (در یک بازه زمانی خاص) به دیگر برنامه‌ها جلوگیری کند و یا حتی از به‌هم‌ریختگی میز کاری خود بکاهید تا رفته‌رفته به انضباط شخصی دست پیدا کنید.

۲. یک رژیم غذایی منظم و سالم را در پیش بگیرید.

مطالعات نشان می‌دهد که افراد با قند خون پایین تصمیمات درستی اتخاذ نمی‌کنند. گرسنگی نیز چنین وضعیتی برای شما پدید می‌آورد و در چنین حالتی مغز شما در پایین‌ترین سطح پتانسیلی خود قرار می‌گیرد. در نتیجه تمرکز روی امور برای شما دشوار شده، بدخلق می‌شوید و عینک بدبینی روی چشمان شما قرار می‌گیرد. از این روست که ضعف در خویشتن‌داری و به‌تبع آن، نبود نظم درونی می‌تواند نام‌های دیگری نظیر عادت بدغذایی، کم‌تحرکی، انزوا و بیکاری نیز داشته باشد.
توصیه ما به شما یک رژیم غذایی سالم و منظم همراه با مقادیری بادام یا شیر غنی شده در بین وعده‌های غذایی است چرا که این تنقلات مفید و مختصر منبع خوبی از پروتئین و چربی‌های سالم هستند، در این صورت قند خون شما در سطح ایده آل و پایدار قرار می‌گیرد و به‌جای آنکه به غرولند شکمتان فکر کنید روی اهداف و اولویت‌های خود تمرکز کنید و مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را بهبود ببخشید.

۳. منتظر کسب احساس رضایت نباشید!

همان‌طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، رسیدن به انضباط شخصی بدون تغییر امکان‌پذیر نیست. همه افراد خود انضباط روزی از زندگی عادی خود دست کشیدند، سختیِ تغییر را تحمل کردند و سپس به آنچه که باید تبدیل شدند. بیایید کمی تخصصی‌تر به “ابعاد تغییروتحول” نگاه کنیم؛ چارلز داهی (Charles Duhigg)، نویسنده کتاب “قدرت عادت” در کتاب خود این‌گونه توضیح می‌دهد که:
رفتار و عادات ما روی قسمتی از مغز بنام هسته‌های قاعده‌ای  Basal ganglia قسمتی از مغز که با احساسات، صفات و خصوصیات فردی و حافظه در ارتباط است تأثیر می‌گذارد، این در صورتی است که تصمیماتی که ما اتخاذ می‌کنیم در جای دیگری یعنی در قشر پیش پیشانی (prefrontal cortex) ایجاد می‌شوند. حال هنگامی‌که یکی از رفتارهای ما تبدیل به عادت می‌شود ما قوه تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهیم و دقیقاً شبیه به حالت اتوپایلت یا همان خلبان خودکار هواپیما شروع به انجام کارها می‌کنیم. به همین دلیل است که می‌گویند “ترک عادت موجب مرض است” به‌عبارت‌دیگر مغز ما در برابر آنچه برای او برنامه‌ریزی شده است مقاومت می‌کند؛ اما راه‌حل چیست؟
همان کاری که افراد خود انضباط انجام می‌دهند یعنی این چالش را از صمیم قلب در آغوش بگیرید، رفتار جدید و خوبتان را تا زمانی که از آن احساس رضایت پیدا نکرده‌اید مستمراً ادامه دهید، یعنی منتظر آن نباشید بلکه احساس رضایت را شکار کنید.

۴. پاداش خودتان را فراموش نکنید…!!

اگر هدفی را برای خودتان مشخص کرده‌اید، حتماً لازم نیست تا انتها، مسیر را بدون توقف طی کنید، نه اصلاً…! اگر قصد کاهش وزن داشته‌اید و حالا برنامه خود را به مدت یک ماه موبه‌مو پیش برده‌اید هیچ اشکالی ندارد که یک وعده از یک روز را دلی از غذا در بیاورید؛ یا حتی اگر در حال صرفه‌جویی و پس‌انداز هستید هیچ اشکالی ندارد بعد از پیشبرد برنامه خود بعد از یک بازه زمانی، جایزه‌ای برای خودتان تعیین کنید و کمی ولخرجی کنید.

۵. خودتان را ببخشید و پرقدرت به مسیرتان ادامه بدهید…

همیشه همه چیز آن‌طور که فکر می‌کنیم پیش نمی‌رود، هدف والایی نظیر انضباط شخصی مسیر پرفراز و نشیبی دارد و مسلماً پر از پیروزی‌ها و شکست‌هاست. نکته‌ای که در این میان بسیار ارزشمند است این است که از شکست‌ها ناامید نشویم و بار گناه خود را از این‌طرف به آن طرف حمل نکنیم، چراکه این احساسات به ایجاد نظم و انضباط فردی هیچ کمکی نمی‌کنند. برای همین بهترین کار این است که خودتان را ببخشید، از گذشته درس بگیرید و آن را فراموش کنید و پرقدرت‌تر از همیشه به مسیرتان ادامه دهید.

و اما در پایان…

در کتاب “شامپانزه پارادوکس” نوشته دکتر استیو پیترز می‌خوانیم که ما همان افرادی هستیم که می‌خواهیم باشیم، اما ضمیر احساسی ما به‌سادگی تمام، ما را از رسیدن به وضعیت ایده‌آل بازمی‌دارد؛ انضباط فردی توانایی غلبه بر ذهن عاطفی است که توأمان با حرکت روبه‌جلو و دستوراتی که در بالا به آن اشاره شد، حتماً ثمره خواهد داد. آرزوی ما برای شما زندگی مالامال از آرامش است.

برگرفته از سایت: https://setare.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۳ رای

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سعید گفت:

  بسیار عالی . خیلی خوب اجرا شده است
  با تشکر

  1. admin گفت:

   خواهش میکنم ممنون از همراهیتون

Solverwp- WordPress Theme and Plugin