رسانه اینترنتی دیدوشنو
1

11 تا روش ساده برای جلوگیری از ولخرجی

ولخرجی
بازدید 2055

تهیه کننده: محمد برات زاده     گوینده: فرهاد ستاری پور     صدابردار: آرزو خراشادی     تدوین گر: فاطمه جمادی

11 تا روش ساده برای جلوگیری از ولخرجی

بله…. ولخرج نباشیم؟؟؟
برای اینکه ولخرج نباشیم باید علت ولخرجی های خود را ریشه یابی و رفع کنیم.
آیا از اطرافیان آموخته ایم؟
آیا برای مقابله با استرس ولخرجی می کنیم؟
همچنین برای جلوگیری از ولخرجی می‌توانید از تکنیک هایی مثل قانون ۱۰ ثانیه و تعیین اهداف  مالی بلند مدت استفاده کنید. اگر چه خساست و صرفه جویی بیش از حد، از ما موجودی حقیر و ناکام می‌سازد که توانایی لذت بردن از داشته هایش را ندارد، اما ولخرجی زیاد هم به هیچ وجه افتخار آفرین نیست و آینده ما را به خطر خواهد انداخت. اما اگر گرفتار این رفتار که البته باعث لذت و آرامش می‌شود شده‌اید و می‌پرسید چگونه ولخرج نباشیم این مطلب را تا انتها بخوانید.
به نظرتون چطوری ولخرج نباشیم؟

۱. اهداف مالی بلندمدت برای خود تعیین کنید

به اهداف خود در آینده و دوره های مختلف زندگی فکر کنید که مثلا ده سال دیگر می‌خواهید چه چیزهایی داشته باشید و چه کارهایی کرده باشید و برای این اهداف چقدر پول نیاز دارید. دائم اهدافتان را به خود یادآوری کنید تا از مسیر خود منحرف نشوید. مثلا می‌توانید عکسی از خانه یا خودروی مورد علاقه‌تان را روی یخچال یا آینه اتاق یا کنار تخت خود بچسبانید. این گونه هدفتان همیشه جلوی چشمتان است. یک راه دیگر آن است که فهرستی از اهداف مالی تان را به ترتیب اولویت روی کاغذ بنویسید و هر شب قبل از خواب و هر صبح بعد از بیدار شدن با صدای بلند برای خود بخوانید.

۲. بجای کارت بانکی، پول نقد محدود همراه خود ببرید.

استفاده از پول نقد بجای کارت اعتباری به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر مقدار پولی که خرج می‌کنید داشته باشید. هر روز به اندازه نیاز همان روزتان پول با خود همراه ببرید تا مانع ولخرجی و خریدهای بیهوده شوید

۳. سقف خرید برای خود تعیین کنید

اگر ولخرجی و خریدهای بیهوده در زندگی شما به یک رفتار غیر قابل کنترل تبدیل شده است، باید برای هزینه کردن های خود از خرید لباس و تفریح گرفته تا مسافرت، سقف تعیین کنید و همچون یک قانون به آن عمل کنید.

۴. دلیل ولخرجی خود را مشخص و رفع کنید

ممکن است ولخرجی رفتاری باشد که از خانواده و اطرافیان خود یاد گرفته اید، یا شاید برای کسب آرامش و لذت بعد از خرید، به این کار رو آورده اید، شاید هم برای حفظ پرستیژ و از روی کمبود اعتمادبه نفس ولخرجی می‌کنید. علت ولخرجی را در خود ریشه یابی کنید و در صدد رفع آن برآیید.

۵. قانون ۱۰ ثانیه را رعایت کنید

اگر ناخودآگاه چیزی را برداشتید و قصد خرید آن را کردید، قبل از اقدام به خرید، فقط ۱۰ ثانیه به این فکر کنید که آیا واقعا به آن نیاز دارید یا خیر؟
یا این که آیا می‌توانید پول آن را برای چیز دیگری خرج کنید که مفیدتر باشد؟
تحقیقات نشان داده همین ۱۰ ثانیه تفکر در افرادی که عادت به خرید بیش از حد دارند تا 40 درصد مانع خرید می‌شود.

۶. با ولخرج ها به مراکز خرید و رستوران نروید

تاثیر کمال همنشین را به هیچ وجه از یاد نبرید. همنشینان ولخرج، شما را ولخرج می‌کنند. لازم نیست دوستان ولخرجتان را رها کنید، فقط با آنها در مکان هایی قرار بگذارید که امکان ولخرجی کمتر است. یک مرکز خرید یا یک رستوران گران‌قیمت محل مناسبی برای قرار گذاشتن با ولخرج ها نیست.

7. دخل و خرج خود را بودجه بندی کنید

یادداشت درآمد، هزینه های ثابت و ریز مخارج‌تان به صورت ماهیانه و برنامه ریزی برای آن‌ها، باعث می‌شود تا متوجه شوید هر ماه بابت چه چیزهایی پول خرج کرده اید. این کار همچنین کمک می‌کند تا به مرور زمان متوجه خرج های اضافه بشوید و از آنها پرهیز کنید. با حساب و کتاب کردن و نوشتن همه مخارج این آگاهی را پیدا می‌کنید که نباید بیشتر از درآمد خود خرج کنید.

8. عمده خرید کنید

در اغلب موارد خرید عمده مایحتاج زندگی بسیار مقرون به صرفه تر از خرید خورده آن‌هاست. مثلا خرید یک جعبه ۱۰ تایی دستمال کاغذی هم ارزان‌تر از خرید ۱۰ عدد جداگانه آن است و هم یک بسته جایزه دارد. همچنین از آنجا که کالاها هر روز گران می‌شوند بهتر است کالاهای مصرفی که هر روز به آنها احتیاج دارید را به شکل عمده و مصرف چند ماه بخرید. مسلما خرید عمده به معنای خرید زیاد و بیهوده نیست.

9. خرید‌های اینترنتی را محدود کنید

امروزه کسب و کار‌های اینترنتی به دلیل سهولت در خرید رونق بسیاری یافته اند و افراد زیادی به این  شیوه از خرید روی آورده اند. شما با ایجاد یک حساب کاربری می‌توانید خوراک و پوشاک حتی خرید‌های مهم و بزرگی مثل لوازم منزل، لپ‌تاپ و کامپیوتر و… را از سایت‌های خرید اینترنتی انجام دهید. این روش از خرید به دلیل سهولت خرید و تحویل در محل و … بسیار وسوسه انگیز و در عین حال در صورت افراط خطرناک خواهد بود.

پس چه باید کرد؟

تلاش کنید برای خرید سراغ اینترنت نروید و از بازار‌های محلی استفاده کنید. همچنین برای محدود کردن خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید تنها زمانی خرید آنلاین داشته باشید که محصولات سایت (که البته به آن‌ها احتیاج دارید) از تخفیف برخوردار باشند و اگر احساس می‌کنید وسوسه خرید اینترنتی به حدی زیاد است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید به یکباره حساب کاربری و اطلاعات بانکی خود را از فروشگاه‌ها و سایت‌های مورد علاقه خود پاک و حذف کنید. به این ترتیب دسترسی شما یا ثبت نام دوباره برایتان مشکل خواهد بود و دیگر به راحتی به این سایت‌های خرید دسترسی نخواهید داشت.

10. هزینه های زندگیتان را الویت بندی کنید

برای اینکه ولخرج نباشیم باید هزینه های خود را مشخص کنیم. یعنی ببینیم پول‌های خود را برای چه چیزهایی صرف می‌کنیم. «برآورد هزینه» کنید یعنی هزینه رفت و آمد، هزینه پوشاک، هزینه تحصیل و همه ی هزینه ها را با هم جمع کنید تا میزان هزینه های ماهانه و بعد هزینه های یک سال خود را به دست بیاورید. اگر قرار باشد مدیریت مالی داشته باشید، باید بتوانید هزینه های خود را مدیریت کنید. بنابراین اول هزینه ها را اولویت بندی کنید برای این که بدانید هزینه تحصیل‌تان مهم تر است یا هزینه گشت زدن توی کافی شاپ های مختلف، هزینه ها را بر مبنای نیازهای اصلی خود اولویت بندی کنید.

در پایان به شما توصیه می‌کنیم اگر ولخرجی تبدیل به یک عادت رفتاری بیمارگونه در شما شده است و نمی‌توانید آن را به شیوه هایی که در این پادکست عنوان شد، کنترل کنید؛ حتما از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید.

برگرفته از سایت: https://setare.com

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin