رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

برای هر تصمیم گیری چقدر وقت صرف کنیم

برای هر تصمیم گیری چقدر وقت صرف کنیم
بازدید 989

برای هر تصمیم گیری چقدر وقت صرف کنیم

تصمیم گیری بخش جدا نشدنی از زندگی است و ما هر روز و هر لحظه در حال انتخاب هستیم. گاهی با تصمیمات مهمی روبرو می‌شویم که می‌تواند مسیر زندگی ما را به طور کلی تغییر دهد و گاهی هم مواجه با تصمیمات ساده‌ای مثل انتخاب لباس هر روزمان هستیم.
برای اینکه بهترین تصمیم را بگیریم چقدر باید وقت صرف آن کنیم؟ شاید فکر کنید که با توجه به نوع تصمیم چند دقیقه تا چند روز می‌توان برای تصمیم گیری وقت صرف کرد. اما آیا این زمان منطقی است؟

زمان تصمیم گیری

وقتی لازم است سریع تصمیم گیری کنیم، چقدر زمان می‌برد تا از تصمیم‌مان مطمئن شویم؟ از تصمیماتی که می‌گیریم معمولا راضی هستیم؟ معمولا همه ما برخی از تصمیم گیری هایمان را تبدیل به عادت کردیم. مثلا هر روز صبح به جای اینکه در مورد شستن صورت و مسواک زدن فکر کنیم و تصمیم به انجام آن بگیریم، آن را تبدیل به عاذت کردیم و ناخودآگاه انجامش می‌دهیم. با این کار هم در انرژی‌ و هم در زمانمان صرفه جویی می‌کنیم.

کمال‌گرایی همیشه خوب نیست

افراد کمال‌گرا برای هر تصمیم خود زمان بشتری صرف می‌کنند در حالی که متوجه این مسئله نیستند که با طولانی‌تر شدن فرآیند تصمیم گیری ، زمان و پول و منابعشان را هم از دست می‌دهند. البته ممکن است در شرایط خاصی این استراتژی خوب باشد اما اگر برای هر تصمیمی اجرا شود اصلا نتیجه مثبت نداشته و برعکس میزان رضایت آنها از تصمیمات نهایی‌شان کمتر می‌شود.
یکی از افراد حاضر در این بررسی می‌گفت: من سال‌های زیادی یک کمال‌گرا بودم و برای هر تصمیم زمان طولانی صرف می‌کردم، که به خصوص در خریدهایم باعث می‌شد خسته و کلافه شوم. اما می‌دانید حقیقت چیست؟ مهم نبود که چقدر زمان تلف کرده‌ام و چقدر خسته‌ام، در نهات باز هم از آنچه می‌خریدم راضی نبودم چون می‌خواستم هیچ ایرادی نداشته باشد و چنین چیزی وجود خارجی ندارد.
حقیقت این است که بسیاری از ما زمان تنها به این خاطر زمان زیادی صرف تصمیم گیری می‌کنیم که در نهایت بتوانیم برای خودمان بهانه داشته باشیم و خودمان را راضی کنیم. هیچ شغل یا رابطه‌ای وجود ندارد که کامل و بدون نقص باشد و اگر ما برای تصمیم گیری هر یک از آنها زمان زیادی را صرف کنیم تنها چیزی که به دست می‌آوریم زمان‌های از دست رفته است.
البته هیچ تصمیمی نباید بدون فکر و به قول معروف سرسری گرفته شود، باید همه جنبه‌های آن به خصوص در مورد تصمیمات مهم را ببنیم و از اشتباهات جلوگیری کنیم. اما صرف زمان زیاد برای هر تصمیم نمی‌تواند تضمین کننده این باشد که تصمیم درستی است.
مهمترین قسمت تصمیم گیری دیدن واقعیت‌های موجود است. واقعیت‌ها در کنار خواسته‌ها و انتظاراتمان می‌تواند یک تصمیم خوب و با کمترین اشتباه را به همراه داشته باشند.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin