رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

تقویت فکر و افزایش تمرکز با پنج راهکار علمی

تقویت فکر و افزایش تمرکز با پنج راهکار علمی
بازدید 981

تقویت فکر و افزایش تمرکز

تقویت فکر و افزایش تمرکز یکی از ویژگی‌هایی است که در دنیای امروز برای رسیدن به موفقیت نیاز داریم. از طرفی سرعت پیشرفت علم و به وجود آمدن مسائل و عوامل پیچیده باعث شده تا برای اینکه بتوانیم اطلاعات به روزی داشته باشیم بیشتر فکر کنیم و بیشتر مطالعه کنیم. تقویت فکر و تمرکز به طور مستقیم بر روی پیشرفت و موفقیت ما تاثیر دارد و درست مانند ورزش جسم هرچقدر بیشتر خودمان را به آن عادت دهیم، می‌توانیم میزان موفقیتمان را هم افزایش دهیم.
با ما همراه باشید تا در مورد ۵ راهکار علمی و البته ساده که باعث تقویت فکر و تمرکز می‌شود بیشتر بدانیم:
برخی تقویت و تمرکز فکر را این گونه تعریف می‌کنند که: متوجه کردن و ثابت نگه داشتن فکر بر روی یک تصویر یا نوشته یا مجموعه‌ای از افکار است. اما برخی از محققین تعریف دیگری برای آن ارائه کردند که می‌گوید: تمرکز فکر به معنی به طور کامل در زمان حال و موقعیت کنونی بودن است. از نظر آنها اینکه شما درحالی که مشغول به کاری هستید به کار دیگری فکر کنید معنی تمرکز را از بین می‌برد.
اما شما هر کدام از این تعریف‌ها را که قبول داشته باشید، باید از توانایی تقویت فکر برخوردار باشید، چرا که بدون آن هیچ کدام از این روش‌ها را نمی‌توانید انجام دهید.

اولویت بندی افکار

یکی از مهمترین عادت‌های افراد موفق توانایی اولویت دادن به کارها است. آنها هر روز اهداف روزانه‌شان را می‌نویسند و آنها را بر اساس ضرورت دسته بندی می‌کنند. اما دقیقا همین کار را با افکارشان هم انجام می‌دهند. در واقع یکی از مهمترین کارهایی که برای تقویت فکر و افزایش میزان تمرکز باید انجام داد، دسته بندی افکار به دو دسته ضروری و غیرضروری است. شرایط زندگی امروز به گونه‌ای پیش می‌رود که ذهن ما دائم درگیر افکار مختلف است و هر کدام از این افکار حتی ساده‌ترین آنها بخشی از تمرکز و انرژی مغز را از بین می‌برد.
پس در قدم اول هر فکری که به ذهنتان رسید را بررسی کنید و برچسب ضروری یا غیرضروری روی آن بزنید، افکار غیرضروری را با روش‌های مختلف از خودتان دور کنید و سعی کنید ذهنتان را آزاد نگه دارید.

ریلکس باشید

شاید فکر کنید که چه ربطی بین راحت نشتن و تقویت فکر و تمرکز می‌تواند باشد؟ اما محققین دریافتند که اگر روزی یک بار ماهیچه و عضلاتتان را در حالت انبساط قرار دهید، در افزایش تمرکز فکرتان کمک بسزایی خواهد داشت. برای این کار در یک محیط آرام قرار بگیرید و روی یک صندلی راحت بشینید. از ماهیچه‌های دستتان شروع کنید، ابتدا آنها را منقبض کنید و سپس آرام آنها را رها کنید، آنقدر به رها کردن آنها ادامه دهید تا سنگینی هیچ کدام را حس نکنید.
این حرکات را به ترتیب برای تمام عضلات بدن استفاده کنید تا در نهایت از چند دقیقه ریلکسی لذت ببرید. این آرامش تاثیر فوق‌العاده‌ای روی افزایش تمرکز و قدرت فکر شما دارد.

تمرین تصویر ذهنی

یکی از ساده‌ترین و در عین حال قدرتمندترین روش‌های افزایش قدرت تفکر و تمرکز، نگه داشتن تصاویر ذهنی دلخواه در مدت زمان طولانی است. برای اینکه بتوانید این عادت را در خودتان ایجاد کنید برای یک ماه هر روز چند دقیقه روی یک تصویر تمرکز کنید، کم‌کم آن را در شرایط مختلف انجام دهید و بعد از مدت کوتاهی از توانایی خودتان متعجب خواهید شد.
مطابق با این تمرین، یک تصویر که بهتر است از رسیدن به اهدافتان باشد تصور کنید. چشمانتان را ببندید و آن تصویر را به شکل واضح ببینید. کم‌کم وارد جزئیات آن شوید و هر شکلی که دوست دارید آنها را بسازید. سعی کنید این تمرین را در شرایط مختلف انجام دهید. کم‌کم ذهن شما یاد می‌گیرد که قدرت تصور کردن پیدا کند و در نتیجه آن تمرکزتان افزایش پیدا می‌کند.

خوب شنیدن

اریک فروم، رابطه خوب شنیدن قدرت تمرکز را این طور تعریف می کند: اساس تمرکز در ارتباط آدم‌ها با یکدیگر این است،بتوانند به سخنان یکدیگر گوش دهند. افراد زیادی وجود دارند که با دیگران صحبت می‌کنند حتی آنها را نصیحت می‌کنند اما در واقع اصلا به آنها گوش نداده‌اند. برخی فکر می‌کنند که اگر هنگام صحبت با دیگران روی حرف‌های طرف مقابل تمرکز کنند، زود خسته خواهند شد در حالی که کاملا برعکس آن است. در واقع وقتی شما با کسی صحبت می‌کنید ولی تمرکز روی آن ندارید انرژی بیشتری از مغز استفاده می‌کنید و در نتیجه بیشتر خودتان را خسته می‌کنید.
تمرین شنیدن صداهای مختلف و تمرکز روی آنها یکی از ورزش‌های مهم مغز به حساب می‌آید. برای شروع در یک محیط نسبتا شلوغ بنشینید و چشمانتان را ببندید، یک صدا مثل تیک تیک ساعت یا صدای تلویزیون یا هر صدای ممتد دیگر را انتخاب کنید و سعی کنید که به جز آن صدا هیچ صدای دیگر نشنوید.

مراقبه کنید

عادت به انجام مراقبه علاوه بر فواید زیادی که بر روی سلامتی روح دارد باعث افزایش تمرکز و قدرت تفکر می‌شود. مراقبه به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چه طور ذهنتان را کنترل کنید و با دور نگه داشتن افکار غیر ضروری آن را برای به وجود آمدن خلاقیت‌ها و ایده‌های بیشتر خالی نگه دارید. آرامش فکری که مراقبه به شما می‌دهد باعث می‌شود تا جریان گردش خون در بدنتان متعادل شود و در نتیجه احساس بهتری داشته باشید.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin