رسانه اینترنتی دیدوشنو
0

ده اصطلاح که یک رهبر باید بداند.

ده اصطلاح که یک رهبر باید بداند
بازدید 1226

10اصطلاح که یک رهبر باید بداند.

حوزه‌ی رهبری مانند سایر حوزه‌ها زبان مخصوص خودش را دارد.اما فرهنگ لغاتی که رهبرها از آن استفاده می‌کنند،آنقدر که شما فکر می کنید خیلی تخصصی و سخت نیستند؛زبان رهبری ازعبارات،تاکیدات و تکرارهایی ساخته شده که همه آنها را می‌شناسند و از آنها استفاده میکنند.هدایت یک تیم و به عبارتی دیگر موفقیت ‌یا شکست یک رهبر، در جمالتی است که استفاده وبیان می‌کند.
ما فرهنگ لغاتی برای رهبری تهیه کرده‌ایم تا با بکارگیری از آنها بتوانید کاری کنید که افراد‌تان به قضاوت و توانایی شما برای رهبری ایمان بیاورند و به بهترین شکل در فعالیت تیم شرکت کنند.اگر با همان زبان مخصوص رهبری بخواهیم حرف بزنیم نه تنها می‌توانیم به دیگران امید وانگیزه دهیم، بلکه برایشان الهام‌بخش نیز خواهیم بود.

۱. پیگیر باش

این روال سازمان‌هاست که کارها معلق می‌مانند و تصمیمات فوری در صف بررسی‌های چندین و چندلایه رها می شوند،کار از حس و حال خود خارج می‌شود و لحظات عمل کردن از دست می‌روند.برای اینکه تیمی‌ قدرتمندی داشته باشید باید به افراد‌تان برای عملی کردن کارها اختیار دهید و بگذارید بدانند که می‌توانن پیگیر کاراها باشند.

۲. تو چی فکر می‌کنی؟

با درخواست ورود از طرف تیم‌‌تان می‌توانید ازتخصص،تجربیات و دیدگاه‌های همه‌ی آنها بهره‌مند شوید، از جانب دیگر این کار نشان می‌دهد که برای شنیدن و‌ یاد گرفتن آماده و پذیرا هستید.رهبری مترادف با ‌یک بُرد انفرادی و تکی نیست، بلکه درباره‌ی تلاش در به ثمر رساندن ‌ماموریتی است که نیازمند همکاری وهمبستگی یک تیم است.از افراد‌تان سوال کنید:«تو چه فکر می‌کنی؟»

۳. بهت اعتماد دارم

وقتی به کسی و یا کسانی می‌گویید که به او ویا آنها اعتماد دارید، در اصل به قدرت قضاوت و توانایی‌های این شخص یا اشخاص نشان داده‌اید.اعتماد شما به آنها قدرت می‌بخشد تا شجاعانه کارها را به انجام دهند.این احساس که اختیارِ کار به شما سپرده شده است، ایجاد قدرت می‌کند. با گفتن «به تو اعتماد دارم» به افراد‌تان می‌گویید: «می‌دانم که می‌توانم روی تو حساب کنم.»

 

۴. بگذار امتحانش کنیم

برای ریسک کردن نیاز دارید که به خود‌تان نیز اعتماد داشته باشید؛گاهی نیاز است این اعتماد را به شخص دیگری هم داشته باشید تا او بتواند ریسکپذیر باشید.می‌توانید انتظار داشته باشید که افراد منتظر رسیدن فرصت‌های خارق‌العاده بنشینند‌ یا می‌توانید آنها را به جرئت ورزیدن و ایجاد فرصتها تشویق کنید.در این حال افراد‌تان باید بدانند که حتی اگر شکست بخورند ازحمایت شما برخوردار هستند.

۵. باز هم بگردید

گاهی پیش از نشان دادن چراغ سبز برای انجام یک کار یا گرفتن یک تصمیم،به اطلاعات بیشتری نیازمندید.گاهی باید تمام گزینه‌های موجود را پیدا کنید و بسنجید.زمانی که به تیم‌‌تان بگویید «جستجو را ادامه دهید»،اهمیت آمادگی کامل و در نظرداشتن همه‌ی امکانات را‌ به آنها یادآوری می‌کنید.

۶. این هم از اطلاعات جریانات اخیر

بهترین رهبران آنهایی هستند که خیلی مستقیم و با ملایمت حقایق را با تیمش به اشتراک بگزارد. شفاف بودن مطمئن‌ترین راه برای جلب اعتماد آنها است، چرا که تیم را در جریان امور قرار می‌دهد و شایعات مخرب را از کسب‌وکار بیرون نگه می‌دارد.و حتی به آنها بگویید:«درباره‌ی مسائل جاری شرکت سوال کنید و اطلاعات‌تان را به‌روز نگه دارید.»

۷. از بازخوردتان استقبال می‌کنم

وقتی ازتیم‌تان، برای فهمیدنِ روی روال بودن یا نبودنِ امور بازخورد و نظر می‌خواهید،به تیمتان نشان می‌دهید که همه‌ی اعضای تیم، حتی رهبران، برای اینکه در بهترین و هوشمندانه‌ترین حالتِ خود کار کنند نیاز به اطلاعاتی از دنیای بیرون دارند.‌به آنها بگویید: «یاد‌تان باشد، بازخورد هدیه‌ای است که همیشه می‌توانید به من بدهید.»

۸. خراب کردم

این دو کلمه به راحتی نشان می‌دهد که می‌توانید قبول کنید که مرتکب اشتباه شده‌اید و برای مقابله با عواقب آن، حاضرید مسئولیت اشتباهتان و بدون سرزنش دیگران و بهانه‌جویی بپذیرید. وقتی می‌گویید: «خراب کردم.» به الگوی فردی تبدیل می‌شوید که گرچه تمام تلاش خود را برای درست انجام دادن کارها صرف می‌کند،ممکن است گاهی به این هدف دست پیدا نکند.این درس قدرتمندی برای کارکنان ‌است.

۹. یادمان باشد که…

در حالتی که عده‌ای با هم برای رسیدن به هدفی تلاش می‌کنند و بر وظیفه‌شان به دقت تمرکز دارند، ‌یادآوری اینکه برای چه هدف و منظوری که اینقدر سخت کار می‌کنند،باعث می‌شود چیزهایی واقعا خارق‌العاده خلق شود. باید هدف مشترک‌تان را به همراه تیم خود دائما مد نظر قرار دهید و به آنها‌ یادآوری کنید که همگی برای انجام چه هدف مشترکی در آنجا جمع شده‌اید و چطور هر‌ یک از آنها تفاوتی را ایجاد می‌کنند که برای‌ رسیدن به آن هدف،معنی‌دار و مهم است.

۱۰. به خاطر… قدردان تو هستم

بهترین شکل استفاده از زمان و کلام،بیان قدردانی و سپاسگزاری نسبت به افراد تیم‌تان است.بگذارید افراد بدانند تا چه اندازه قدردان آنها هستید و به چه دلایلی شما را تحت تاثیر قرار داده‌اند.در بیان قدردانی و سپاسگزاری خود مشخص، شخصی و صادقانه عمل کنید. یعنی دقیقا بگویید بابت چه کاری از او قدردانی می‌کنید و در مورد هر فرد، به صورت فردی این سپاسگزاری را انجام دهید نه اینکه برای مثال دستاورد کل تیم را در یک عبارت کلی یادآور شوید.به یاد داشته باشید کلمات شما موقعیت شما را به عنوان‌ یک رهبر می‌سازد‌ یا از بین میبرد.با کار بر روی این نکات پایه‌ای آغاز کنید و به ارتقاء جملاتی که برای رهبری استفاده می‌کنید ادامه دهید.این را جمله را همیشه به یاد داشته باشید که کلمات در خدمت شما میباشند تا به موفقیت برسید.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید دیدگاه و تجربیاتتان را درباره این موضوع با ما و دیگر مخاطبان دیدوشنو به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin